06.08.2015 Neljapäev

Tallinn kaotas lõplikult müügimaksuvaidluses Statoilile

Tallinna linnavalitsus kaotas Statoil Fuel & Retail Eestile müügimaksuvaidluses, milles kütusemüüja taotles linnalt tagas 727 000 eurot müügimaksuga maksustatud aktsiisikaupade müügilt 2010. aasta suvest 2011. lõpuni.
Tallinn kaotas lõplikult müügimaksuvaidluses Statoilile
Tallinn kaotas lõplikult müügimaksuvaidluses Statoilile Foto: Reuters

"Antud otsus on lõplik ning seda ühtegi rahvusvahelisse kohtusse edasi kaevata ei saa. Kohtuotsuse jõustumisel tuleb Tallinna linnal ebaseaduslikult kogutud maks koos intressidega ettevõtjale tagasi maksta," ütles Statoil Fuel & Retail Eesti AS-i esindaja, advokaadibüroo Sorainen partner ja Tartu Ülikooli EL-i õiguse dotsent Carri Ginter BNS-ile.

"Statoil esitas kohtule tõendid, et toodete hinnad nii Tallinnas kui teistes teenindusjaamades olid samad ning et müügimaksu ei kantud edasi tarbijatele. Statoil Fuel & Retaili vaidlustatud summa oli 727 000 eurot, millele lisanduvad osaliselt intressid. Otsus näitab ilmekalt EL õiguse olulist mõju ettevõtjate kaitsel. Tegemist on õpikukaasusega, mis toetab ettevõtluskeskkonda ja mõjutab kohtupraktikat kõikides EL liikmesriikides," lisas ta.

Tegemist on Statoil Fuel & Retail Eesti ja Tallinna linna vahelise vaidlusega müügimaksu osas. Nimetatud vaidluse aluseks on Tallinna Ettevõtlusameti otsused, mille alusel nõuti müügimaksu tasumist ka aktsiisikaupadelt – vedelkütuselt, alkoholitoodetelt ja mõningatelt tubakatoodetelt.

Statoili kaebuse üks põhiargument oli, et müügimaksu tasumise nõudmine aktsiisikaupade müügilt on vastuolus Euroopa Liidu Nõukogu direktiiviga 2008/118/EÜ, mis käsitleb aktsiisi üldist korda ning mille kohaselt aktsiisikaupa võib täiendavate maksudega maksustada üksnes erieesmärgi olemasolul. Erieesmärgina käsitatakse Euroopa Kohtu kohtupraktikas muud kui üksnes eelarve täitmise eesmärki.

Ringkonnakohus tegi 27. aprillil otsuse, millega jättis Tallinna Ettevõtlusameti apellatsioonkaebuse müügimaksuvaidluses Statoil Fuel & Retail Eesti AS-iga rahuldamata. Ringkonnakohus nõustus kaebaja väitega, et Tallinna linna müügimaksul puudub aktsiisidirektiivi mõistes erieesmärk, mistõttu müügimaksu nõudmine aktsiisikaupadelt on vastuolus Euroopa Liidu Nõukogu direktiiviga. Ringkonnakohtu otsuse kaebas Tallinna linn edasi Riigikohtusse ning 4. augusti määrusega ei võtnud Riigikohus kassatsioonikaebust menetlusse.

Kliendiuritused soodushind

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!