Maailma 100 silmapaistvama droonitootja hulka mahtus kolm Eesti firmat
The Defense Post pani pingerea kokku keskendudes üksnes droonitehnoloogiaga seotud tulule ning ettevõtte panusele mehitamata süsteemide arendamisse.
Hindamisel võeti arvesse aastakäivet, teadus- ja arendustegevusse tehtavaid investeeringuid, kasvu väljavaateid ning tulevikku suunatud innovatsiooni.
Läbipaistvuse huvides jäeti nimekirjast välja ettevõtted, mis on riigi omanduses või riigi kontrolli all (st kui riigi osalus on 50,1 protsenti või rohkem). Samuti ei kaasatud ettevõtteid, kelle omandistruktuurid on läbipaistmatud või kellel on dokumenteeritud seosed sanktsioneeritud režiimidega – eriti need, mis on tihedalt seotud Venemaa valitsusega – olenemata nende tehnoloogilisest võimekusest.
53. kohal platseeruv Threod Systems AS on 2012. aastal asutatud kaitsetööstuse valdkonnas tegutsev juhtiv Eesti tehnoloogiaettevõte. Ettevõte on spetsialiseerunud tipptasemel mehitamata õhuluuresüsteemide (UAS - Unmanned Aircraft Systems), elektro-optiliste süsteemide (EOS – Electro-Optical Systems) ja mehitamata lennuvahendite stardiplatvormide (ALS – Aircraft Launching Systems) arendamisele ja tootmiselei, kirjutab Postimees.
2024. a lõpu seisuga töötas Threodis 161 inimest, kellest 38 ehk 24 protsenti olid insenerid. Ettevõtte müügikäive oli 2024. aastal 38 miljonit eurot, mis on 87 protsenti enam kui aasta varem ning 5,5 korda kõrgem kui 2022. aastal. Ettevõtte kasum oli 2024. aastal 8,8 miljonit.
DefSecIntel Solutions OÜ (57) toodeteks on treileri baasil ehitatud mobiilne torn koos droonijaamaga SurveilSPIRE (mobile autonomous surveillance platform MASP) ning 4x4 sõidukitele paigaldatav süsteem CAIMAN, mis sisaldab erinevaid sensorsüsteeme seire teostamiseks ja droonide avastamise ja mõjutamise süsteemi EIRSHIELD.
Lisaks sõlmis ettevõte 2024. aastal arenduslepingu Eesti kaitseväega, mille raames luuakse mehitamata laev Eesti mereväele. Defsecintel Solutions teenis möödunud aastal 42,39 miljoni euro suuruse müügitulu juures 4,6 miljonit eurot kasumit. 2023. aastal oli ettevõtte müügitulu 30,4 miljonit eurot ja kasum 8,9 miljonit eurot. Ettevõtte töötajate arv aastaga enam kui kolmekordistus.
Kõige noorem ettevõte kolmikus on iduettevõte Lendurai, mis oli pingereas 72. kohal. Ettevõte tegeleb lahendustega, mis aitavad mehitamata õhusõidukitel tegutseda iseseisvalt ilma globaalsete navigatsioonisatelliitsüsteemide ja raadiojuhtimiseta, kasutades arvutinägemist ja masinõpet.
Lendurai teatas juunis, et on kaasanud 5,57 miljoni euro suuruse seemnerahastuse, mis võimaldab ettevõttel edasi arendada oma lahendust autonoomsetele droonidele, et need töötaksid ka olukordades, kus GPS-signaal puudub, näiteks häiritud või elektroonilise sõjapidamise tingimustes.
Lendurai asutasid eelmise aasta veebruaris Siim Maivel, Mark Cowan ja Sergii Kharagorgiiev, kes on endised juhtinsenerid Boltist, Starshipist ja Open Cosmosest.
Idufirma tarkvaralahendus võimaldab droonidel tegutseda iseseisvalt tänu seadmesisesele tehisintellektile. See tähendab, et droonid ei vaja välist signaali, et navigeerida või ülesandeid täita. Lisaks lubab ettevõte, et nende arendatav süsteem võimaldab kasutajatel läbida operaatorikoolituse tavapärase kahe kuu asemel vaid kahe päevaga.
Pingerea esikümne moodustasid General Atomics (USA, Northrop Grumman Aeronautics Systems (USA), Baykar (Türgi), RTX (USA), Elbit Systems (Iisrael), Anduril Industries (USA), BlueHalo (USA), Leonardo (Itaalia), Teledyne FLIR (USA) ja AEVEX Aerospace (USA).
Balti riikidest mahtus pingeritta 60. kohal olev Leedu ettevõte Unmanned Defense Systems ja 77. kohal olev Granta Autonomy. Lätist on pingereas 71. kohal olev Atlas UAS.