24.11.2023 Reede

Kohtud peavad tarbimislaenu kaasustes kontrollima laenukulukuse määra

Riigikohus rõhutas täna avaldatud otsuses, et tarbijakrediidi ehk tarbimislaenu nõudeid lahendades peavad kohtud omal algatusel kontrollima, milline oli krediidi kulukuse määr ja kas laenu andja on järginud vastustundliku laenamise põhimõtet.

Riigikohus rõhutas, et pole vahet, kas tarbimislaenu andja tugineb enda nõudes laenulepingule või võlatunnistusele, mis on sõlmitud laenulepingu asendamiseks.
Riigikohus rõhutas, et pole vahet, kas tarbimislaenu andja tugineb enda nõudes laenulepingule või võlatunnistusele, mis on sõlmitud laenulepingu asendamiseks. Foto: pixabay

Kuigi tarbimislaenulepingu sõlmimisel kehtib üldine lepinguvabaduse põhimõte, näeb seadus ette mitmeid piiranguid laenusaaja kaitseks, millest kõrvalekaldumine muudab lepingu tervikuna või selles sisalduva intressikokkuleppe tühiseks. Seetõttu peab riigikohtu tsiviilkolleegiumi sõnul kohus ka ilma tarbija sellekohaste vastuväideteta alati kontrollima, kas leping kehtib. 

Esmalt tuleb kontrollida, kas tarbijale antud krediidi kulukuse määr ehk laenu kogukulu...


Juurdepääs käesolevale materjalile on finants- ja õigusajakirja RUP tellijatel.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255