23.10.2018 Teisipäev

Äriühingute ainuomanikud peavad end kinnitama tegelike kasusaajatena

Kuigi paljudel äri- või mittetulundusühingutel on vaid üks omanik või juhatuse liige, peavad ka nemad andma riigile teada tegeliku kasusaaja ehk kinnitama, et nad pole tankistid, kirjutab ERR.

Rahandusministeerium tuletas eelmisel nädalal saadetud massteavituses meelde, et andmete esitamise tähtaeg ühingu tegeliku kasusaaja kohta tuleb esitada 30. oktoobriks.

Kirja said ka ühingud, kus on vaid üks omanik. Rahandusministeeriumi ettevõtluse ja arvestuspoliitika osakonna jurist Taivo Põrk selgitas ERR-ile, et tegelike kasusaajate andmete esitamist tuleks sellisel juhul võtta kinnitusena, et juhatuse liikmed langetavad oma ettevõtetes juhtimisotsused ise, mitte ei tegutse kellegi teise kontrolli – näiteks lepingulise kontrolli – või juhtimise all.

"Üldisemalt on tegelike kasusaajate andmete avalikult kättesaadavaks tegemise eesmärk muuta ettevõtluskeskkond läbipaistvamaks. Kui ettevõtluskeskkond muutub läbipaistvamaks, võidab sellest kahtlemata kogu Eesti majandus," selgitas ta.

Tegelike kasusaajate info võimaldab tuvastada lõplikud ettevõtet kontrollivad isikud nii Eestis kui ka juhul, kui omandiahel ulatub Eestist kaugemale. See info polnud seni avalikult kättesaadav.

"Variisikute ja keerukate korporatiivsete struktuuride kasutamine tegelike omandisuhete varjamiseks muutub riskantsemaks. See on kasulik nii ausatele ettevõtjatele kui ka riigile," lisas Põrk.

Andmed oma tegelike kasusaajate kohta peavad esitama juriidilised isikud kogu Euroopa Liidus tulenevalt Euroopa Liidu 4. rahapesuvastasest direktiivist, see puudutab Eestis ettevõtteid, mittetulundusühinguid ja sihtasutusi.

Tegelike kasusaajate kohta andmete esitamise tähtpäev on 30. oktoober, kuid esitamise võimalus jääb avatuks püsivalt. Ettevõtjaportaal saadab vajaduse korral korduvteavitusi juhatuse liikmetele, kellega seotud ühingud pole kohustust täitnud.

Tegelike kasusaajate kohta saab andmeid esitada äriregistri ettevõtjaportaalikaudu, kus on enamiku ühingute kohta olemas eeltäidetud andmed tegelike kasusaajate kohta.

Eeltäidetud andmeid saab täiendada, seejärel andmed kinnitada või ise sisestada ning lisada. Samuti saab andmed esitada notari vahendusel.

Äriühingu tegelik kasusaaja on füüsiline isik, kes lõplikult omab või kontrollib juriidilist isikut piisava arvu aktsiate, osade, hääleõiguste või omandiõiguse otsese või kaudse omamise kaudu, sealhulgas osalus esitajaaktsiate või -osade kujul, või muul viisil.

Äriühingute kohta tuleb registrisse esitada andmed inimeste kohta, kes kontrollivad ühingus otse või teiste ühingute kaudu osalust vähemalt 25 protsenti pluss üks osa või aktsia.

Mittetulundusühingu tegelike kasusaajatena käsitletakse isikuid, kes kontrollivad ühingu tegevust. Reeglina on need juhatuse liikmed. Kui isik märgitakse tegelikuks kasusaajaks oma positsiooni tõttu juhtorgani liikmena, ei loeta sellest välja, et ta saab ühingust rahalist tulu või et ühing tegutsebki tema isiklikes huvides.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!