20.01.2020 Esmaspäev

Ümbrikupalkade kontrolli tulemusena määrati juurde 8,2 miljonit eurot makse

Maksu- ja tolliameti (MTA) töötajad viisid lõppenud aastal läbi 906 tööjõumaksudega seotud kontrolli, mille tulemusena määrati kokku juurde 8,2 miljonit eurot makse. Personaalseid nõustamisvestlusi ümbrikupalga riski tõttu peeti 6233 ettevõtte juhiga, pärast mida kolmandik ettevõtetest parandas oma maksukäitumist ja nende ettevõtete tööjõumaksude tasumine kasvas oluliselt, teatas MTA.

Maksuauditi osakonna valdkonnajuhi Oscar Õuna sõnul näitab ümbrikupalkade vastane võitlus tulemusi, kuid probleem tervikuna on visa kaduma.

Õuna hinnangul on ümbrikupalgad jätkuvalt suurim maksuprobleem Eestis, hinnanguliselt saab Eestis töötasu nii-öelda ümbrikus ligikaudu 6 protsenti töötajatest ja riik kaotab aastas seetõttu 86 miljonit eurot maksuraha. Ta lisas, et maksuauditi osakonna riskianalüüsi kohaselt on töötasudega seotud maksuriskiga 23 protsenti Eestis tegutsevatest ettevõtetest ehk peaaegu iga neljas ettevõte.

Üheks oluliseks suunaks ümbrikupalga vastases võitluses on ehituse riigihanked ja see, et riik ise töid tellides ei kasutaks ebaausate ettevõtjate teenuseid. Silmas tasub pidada, et ümbrikupalga maksmisel on alati kaks osapoolt – tööandja ja töötaja. MTA lähtub oma kontrollides sellest, et kui töötaja on teadlikult ümbrikupalka vastu võtnud või seda koguni ise nõudnud, siis töötasult kinni pidamata jäänud tulumaksu eest vastutab töötaja tööandjaga solidaarselt.

Oscar Õun peab murekohaks noorte madalat maksuteadlikkust ja suuremat valmisolekut ümbrikupalgaga töötada, mida näitas ka viimane maksutahte uuring, kus ümbrikupalka suhtusid sallivalt 60 protsenti noortest. Kuigi maksuamet külastab aktiivselt koole ja teeb noortele suunatud kampaaniad, peab Õuna arvates veelgi rohkem panustama maksutahte kasvu ja tulevaste maksumaksjate teadlikkusse, et nad tööturule sisenedes ei oleks nõus saama ümbrikupalka.

MTA eesmärk on ümbrikupalga saajate osakaalu vähendada 2021. aastaks 4 protsendile, mistõttu on võitlus ümbrikupalkadega üks olulisemaid fookusi ameti tegevustes.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!