05.02.2016 Reede

TSD õigeaegne esitamine tagab juhatuse liikme ravikindlustuskaitse

Tööandjad peavad hiljemalt iga kuu 10. kuupäevaks esitama maksu- ja tolliametile deklaratsiooni TSD, et tagada juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikmete ja võlaõigusseadusliku lepinguga (VÕS leping) töötajate ravikindlustuskaitse.

TSD tuleb maksu- ja tolliametile esitada iga kuu 10. kuupäevaks
TSD tuleb maksu- ja tolliametile esitada iga kuu 10. kuupäevaks Foto: PM

Ravikindlustuskaitse tekib peale TSD esitamist ja peatub TSD tähtaegselt esitamata jätmise korral järgmisel päeval pärast haigekassa poolt maksu- ja tolliametist maksuandmete saamist. Seejuures on oluline, et kaetud oleks sotsiaalmaksu miinimummäär.

Selle kindlustusliigi puhul ei kohaldata enam 14-päevast ooteaega kindlustuse tekkimisel ega kahekuulist garantiiaega tuludeklaratsiooni esitamata jätmisel.

Aasta algusest jõustus uus ravikindlustuskaitse süsteem, mille kohaselt on kindlustuse algus ja peatumine seotud TSD esitamisega maksu- ja tolliametile, kusjuures kindlustuskaitse saamiseks peab isiku eest olema deklareeritud sotsiaalmaksu ühes kuus vähemalt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatuna.

Kindlustuskaitse saadakse ühe või mitme VÕS lepingu alusel töötamisel, ühe või mitme juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikmeks olemisel, kui nende lepingute alusel väljamakstud tasudelt kokku on kindlustuskaitset või selle jätkumist taotleva isiku eest deklareeritud vähemalt sotsiaalmaksu miinimum.

Mitme lepingu alusel tasutud sotsiaalmaksu summeerimise puhul peavad 10. kuupäevaks olema esitatud kõik VÕS-i lepingu alusel töötavale inimesele väljamakstud tasusid kajastavad TSD-d. Kui üks TSD jääb esitamata ning sotsiaalmaksu miinimummäär seetõttu kaetud ei saa, siis ravikindlustuskaitse peatub.

Näide

Vajalikus määras sotsiaalmaksu sisaldava TSD esitamisel 10. veebruariks jõustub VÕS-i lepingu alusel töötava inimese kindlustuskaitse 11. veebruaril ning kehtib automaatselt kuu aega ehk 10. märtsini. Kui 10. märtsil inimese eest enam maksu ei deklareerita, siis alates 11. märtsist tema ravikindlustuskaitse peatub.

Järgmise TSD esitamisega jätkub ravikindlustuskaitse ooteajata. Kindlustuskaitse ei peatu ajal, millal inimesel on õigus saada ajutise töövõimetuse hüvitist (näiteks haigushüvitist, sünnitushüvitist jne).

Kui kindlustuskaitse tekkimiseks vajalikku TSD-d ei ole õigel ajal esitatud ning kindlustuskaitset taotleval isikul oleks tekkinud õigeaegse esitamise korral õigus saada ravikindlustushüvitisi, peab kindlustuskaitset taotlevale isikule ravikindlustushüvitise saamata jäämisest tekkinud kahju hüvitama kohustuse rikkuja ehk isik, kes jättis TSD õigeaegselt esitamata.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes