09.07.2015 Neljapäev

Saadikud hääletasid maksumaksmise suurema läbipaistvuse poolt

Kolmapäeval võttis parlament vastu seisukoha reeglite eelnõu kohta, mille eesmärk on soodustada aktsionäride pikaajalist kaasamist ning edendada läbipaistvust. Parlament leiab, et suured ja börsil noteeritud ettevõtted peaksid avaldama informatsiooni kasumilt makstud maksude ja saadud toetuste kohta, täpsustades seda riikide kaupa, kus neil on tegevuskoht. Samuti soovivad saadikud anda aktsionäridele hääleõiguse ariühingute juhtide tasustamispoliitika kohta vähemalt iga kolme aasta järel.
Saadikud hääletasid aktsionäride hääleõiguse suurendamise poolt
Saadikud hääletasid aktsionäride hääleõiguse suurendamise poolt Foto: ©BELGAIMAGE/BELGAAFP/D.Roland

"Hääletus on oluline samm edasi ettevõtete ja investorite pikema perspektiiviga otsustamisele suunamisel ja ettevõtete juhtimise läbipaistvamaks muutmisel," ütles raportöör Sergio Cofferati (S&D, IT).

"Vastuvõetud tekst sisaldab olulisi instrumente maksudest kõrvalehoidumisega võitlemiseks, eelkõige riikide kaupa aruandmise kohustust, mis tagaks, et ettevõtted deklareerivad maksud, mis nad maksavad igas riigis, kus nad tegutsevad. Me ei saa seda võimalust käest lasta, eriti pärast Luxleaksi ja teisi skandaale," lisas ta.

Saadikud lisasid kohustuse suurtele ettevõtetele avaldada maksustamiseelne kasum või kahjum, kasumilt või kahjumilt tasumisele kuuluvad maksud ja saadud riiklik toetus, täpsustades seda riikide kaupa, kus neil on tegevuskoht. Avaliku huvi üksused, sh börsil noteeritud ettevõtted ja kindlustusettevõtted peaksid sama tegema, leiavad saadikud.

Parlament soovib, et aktsionäridel oleks võimalus vähemalt iga kolme aasta järel hääletada börsil noteeritud ettevõtte juhtide tasustamispoliitika üle. Samas leiavad saadikud, et liikmesriigid võivad sätestada, kas tasustamispoliitika üle toimuv hääletus ettevõtte üldkoosolekul on siduv või nõuandev.

Tasustamispoliitikas peaks selgitama, kuidas see aitab edendada äriühingu pikaajalisi huvisid ja jätkusuutlikkust. Sellega tuleks ette näha selged põhitasu ja muutuvtasu määramise kriteeriumid, sealhulgas kõik lisatasud ja kõik mis tahes laadi hüved, leiavad saadikud.

Samuti soovivad saadikud, et aktsiate väärtus ei mängiks rahaliste tulemuskriteeriumide osas domineerivat rolli ja, et aktsiatel põhinev tasustamine ei moodustaks suurimat osa juhtide muutuvtasust

Edasised sammud

Parlament võttis eelnõu muudatused vastu häältega 556 poolt, 67 vastu, 80 erapooletut. Saadikud otsustasid esimest lugemist mitte lõpetada ja alustada läbirääkimisi liikmesriikidega, et jõuda kokkuleppele eelnõu lõplikus sõnastuses.
255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!