29.09.2021 Kolmapäev

Sõiduõpe autokoolis ja maksustamine

Igal aastal lisandub Eesti teedele 15 000–20 000 noort mootorsõidukijuhti, kes on saanud oma teadmised, oskused ja hoiakud liikluses käitumiseks mootorsõidukijuhi koolituselt autokoolis. Inimene õpib autokoolis autot juhtima ja ohutult liiklema.

Autokoolile on koolitusteenuse osutamine tulu ja käibemaksuga maksustatav käive.
Autokoolile on koolitusteenuse osutamine tulu ja käibemaksuga maksustatav käive. Foto: pixabay

Autokoolil on mootorsõidukijuhi koolituseks tegevusluba, mis on kantud Eesti Hariduse Infosüsteemi, ning koolituse läbiviimiseks õpperuumid, õppesõiduväljak ja õppesõidukid ning õppekavad.

Juhi ettevalmistus toimub esma- ja täiendõppe korras liiklusteooriaõppe ja õppesõitude vormis. Liiklusteooria- ja sõiduõpetajal on Transpordiameti väljastatud mootorsõidukijuhi õpetamise õigust tõendav tunnistus.

Autokool osutab õpilasele koolitusteenust ning õpilane maksab autokoolile koolituse eest tasu.

Näiteks B-kategooria mootorsõidukijuhi esmaõppe algastme koolitus näeb ette 28 teooriaõppe (auditoorne või elektrooniline õppevorm) ja 30 sõiduõppe tundi ning lõppastme koolitus näeb ette 4 teooriaõppe ja 2 sõiduõppe tundi. Autokool, kellel on koolituseks tegevusluba, on kohustatud vastavalt õppekava mahule ka õppetunnid läbi viima ja õpilasele koolitusteenuse osutama. Õppetunde viivad läbi autokooli liiklusteooria- ja sõiduõpetajad, kellel on õpetamise õiguse tõendamiseks tunnistus.

Autokoolile on koolitusteenuse osutamine tulu ja käibemaksuga maksustatav käive, mille arvelt autokool omakorda maksab liiklusteooria- ja sõiduõpetajale töölepingu alusel töötasu või võlaõigusliku lepingu alusel osutatud teenuse eest tasu, mis tuleb maksustada kõigi tööjõumaksudega (tulumaksuga, sotsiaalmaksuga, töötuskindlustusmaksega ning kohustatud isiku puhul kogumispensioni maksega).

Kahjuks on praktikas autokoole ja sõiduõpetajaid, kes rikuvad oma kohustusi ja ei maksa makse korrektselt. Seetõttu juhibki Maksu- ja Tolliamet tähelepanu, et sõiduõpetaja ei oma mootorsõidukijuhi koolituseks tegevusluba ning seetõttu ei tohi sõiduõpetaja ise enda nimel ka õpilasele otse sularaha eest koolitusteenust osutada.

Tegevusluba koolituseks on autokoolil ja autokool osutab õpilasele koolitusteenuse, mille käigus sõiduõpetaja viib õpilasega läbi sõidutunnid. Õpilane peab ka sõidutundide eest maksma autokoolile ja autokool maksma sõiduõpetajale tasu, mis on kõigi tööjõumaksudega maksustatud. Töötasu ja võlaõigusliku lepingu alusel osutatud teenuse eest makstavat tasu aitab eristada juhend.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!