18.01.2017 Kolmapäev

Rahandusminister soovib FIE-de maksustamist lihtsustada

Rahandusminister Sven Sester esitab neljapäeval valitsuskabinetile plaani füüsilisest isikust ettevõtjate (FIE) maksustamise ja aruandluse lihtsustamiseks, et muuta FIE-na tegutsemine atraktiivsemaks ja toimivamaks.

Rahandusminister Sven Sester
Rahandusminister Sven Sester Foto: Postimees

Kava tugineb justiitsministeeriumi juures 2012. aastal tegutsenud FIE õigusliku reeglistiku töögrupi koostatud ettepanekutel, millest suurema osa eesmärgiks on luua FIE-le äriühinguga sarnane maksuõiguslik või äriõiguslik keskkond.

Mõne ettepaneku eesmärk on laiendada töötajatele kehtestatud maksusoodustusi või sotsiaalseid tagatisi ka FIE-dele. Kuna FIE ja töötaja on olemuslikult erinevad, ei ole töötajatele kehtestatud reeglite samal kujul FIE-le laiendamine teatud juhtudel võimalik.

Esialgse hinnangu kohaselt väheneks muudatustega tulumaksulaekumine 321 000 euro võrra ja sotsiaalmaksu laekumine 1 miljoni euro võrra.

Sester soovib valitsuskabineti heakskiitu, et valmistada ette vajalikud muudatused tulumaksuseaduses ja sotsiaalmaksuseaduses. Tulumaksuseaduse muudatused hõlmavad muu seas võimalust viia erikonto ühest pangast teise – praegu FIE-del selline võimalus ilma maksukohustust tekkimata puudub.

Kui kehtiva regulatsiooni kohaselt saab FIE 2% ulatuses tuludest maha arvata külaliste-äripartnerite vastuvõtmisega seotud kulusid, siis muudatusettepanekutega laiendataks FIE-dele äriühingutele kehtestatud külaliste ja koostööpartnerite vastuvõtmisega seotud kulude summalist piirmäära 32 euroni kalendrikuu kohta.

See on analüüsi kohaselt eriti oluline just ettevõtlusega alustamise perioodil, kui tulu on veel suhteliselt tagasihoidlik ning kulud selle teenimiseks võivad olla ebaproportsionaalselt kõrged. Selle tõttu võib FIE ettevõtluse tulem tulla negatiivne või suhteliselt olematu ja protsentuaalne piirmäär ei ole vastuvõtukulude katmiseks piisav.

Kehtiva seaduse kohaselt pole FIE-l lubatud ettevõtlustulust maha arvata reklaami eesmärgil tehtud kingitusi, muudatused võimaldaks FIE-del teha seda äriühingute maksuvabastusega samaväärses ulatuses ehk kui reklaami eesmärgil üleantud kauba või osutatud teenuse väärtus ei ületa 10 eurot.

Rahandusministeeriumi ettepanekute järgi tuleks regulatsioonis ära kaotada ka kulude edasikandmisel kehtiv seitsme aasta piirang ja viia see kümnele aastale.

Lisaks rakendataks kava järgi FIE-de tulule sarnaselt palgatulule välismaalt saadud ettevõtlustulu puhul vabastusmeetodit, seda eelkõige juhul, kui Eestis registreeritud FIE-l on välismaal registreeritud püsiv tegevuskoht või kui ta on tasunud välismaal tuludeklaratsiooni alusel ettevõtlustulult tulumaksu.

Praeguse korra juures võib isikul tekkida Eestis täiendav maksukohustus kas või selle tõttu, et Eestis ja välismaal kehtivad erinevad kulude mahaarvamise reeglid, erinevad arvestuspõhimõtted, dokumentide vorminõuded, mahaarvamiste piirangud, maksusoodustused ja nii edasi.

Kava hõlmab ka ettevõtluskonto kasutamist, millega saavad väikeettevõtjad täita oma erinevad maksukohustused ühe maksu tasumisega lihtsustatud tehnilise lahenduse abil, mis lisaks madalamale maksukoormusele vähendab oluliselt väikeettevõtja halduskoormust.

Ettepaneku kohaselt võiks FIE enda tervise edendamiseks tehtud dokumentaalselt tõendatud kulud ettevõtlustulust maha arvata tööandjale ette nähtud ulatuses ehk 100 euro ulatuses kvartalis.

Kui praegu makstakse FIE-le haigushüvitist alates haigestumise üheksandast päevast haigestumisele eelnenud kalendriaasta tasutud sotsiaalmaksu alusel, siis uus kord võimaldaks FIE-l vähendada oma sotsiaalmaksuga maksustatavat tulu töövõimetuse 2–8 päeva kohta 100% ulatuses eelmise aasta sotsiaalmaksu andmete alusel arvutatud kalendripäeva tulust.

FIE-d saavad ka õiguse kuludokumendi alusel lähetuse korral päevaraha ulatuses toitlustuskulusid kuludesse kanda.

Lisaks sisaldab ettepanek FIE aasta ettevõtlustulu maksustamise ülempiiri kümnekordsele töötasu alammäärale langetamist.

Kliendiuritused soodushind

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!