20.07.2021 Teisipäev

Ministeeriumid tellisid e-arvete kasutamist analüüsiva uuringu

Konsultatsioonifirma Ernst & Young asub rahandusministeeriumi ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) tellimusel uurima e-arvete kasutamist nii avalikus sektoris kui ettevõtluses.

Ainuüksi e-arvetele üleminekul säästaksid Eesti maksumaksjad üle 100 miljoni euro aastas.
Ainuüksi e-arvetele üleminekul säästaksid Eesti maksumaksjad üle 100 miljoni euro aastas. Foto: pixabay

Novembri keskpaigas valmiva uuringu tulemusena peab muu hulgas selguma, kuidas hoogustada e-arvete kasutuselevõttu erasektoris, teatas rahandusministeerium. Ministeeriumi hinnangul aitab e-arvete kasutuselevõtt luua Eestis usaldusväärse ja läbipaistva rahanduskeskkonna, ühtlasi tähendavad e-arved ka väiksemat halduskoormust ja kulu.

"Eesti eesmärk on e-arvete laialdane kasutuselevõtt ettevõtete vahelistes tehingutes aastaks 2023. Uuringu eesmärk ongi aru saada, kuidas ettevõtjad ja avalik sektor e-arveid kasutavad, mis e-arvete veelgi laialdasemat kasutuselevõttu takistab, eriti erasektori jaoks, ning mida tuleks parandada," märkis rahandusministeeriumi ettevõtluse ja arvestuspoliitika osakonna nõunik Mirjam Suurekivi.

MKM-i reaalajamajanduse valdkonna juhi Sirli Heinsoo sõnul on riigi eesmärk e-arvete puhul pakkuda ettevõtjatele võimalikult väikese halduskoormusega ärikeskkonda.

Paber- ja PDF-arved on kulukad ja nende töötlus on aja- ja töömahukas. Avalikus sektoris on juba kaks aastat toimetatud ainult e-arvetega ja see tõstab nii andmete kvaliteeti kui säästab aega ning maksumaksja raha,

lisas ta.

Heinsoo sõnul erasektoris täna veel e-arvete kasutamise kohustust pole, kuid need aitaks märkimisväärselt hoida kokku ettevõtjate aega ja ressurssi.

"2020. aastal läbi viidud uuring näitas, et reaalajamajanduse lahenduste, sealhulgas e-arvete kasutamine aitaks Eestis aastas kokku hoida üle 14 miljoni töötunni ja 200 miljoni euro. Ainuüksi e-arvetele üleminekul säästaksid Eesti maksumaksjad üle 100 miljoni euro aastas. Lisaks aitavad e-arved ka välismaiste hankijate või klientidega lihtsamini arveid vahetada," ütles Heinsoo.

Uuring peab muuhulgas andma vastuse küsimusele, kuidas toetada e-arvete laiemat kasutuselevõttu erasektoris ning missugune võiks olla riigipoolne sekkumisloogika. Samuti analüüsitakse, missugune on ettevõtjate toetusvajadus ning missuguseid sihtgruppe tuleks toetada.

Lisaks soovivad ministeeriumid välja selgitada, kas avalikus sektoris e-arvete kasutuselevõtt on täitnud enda eesmärki ja vähendanud arveldamisele kuluvat aega ja raha. Uuringust selgub, kas e-arvete vastuvõtjate register toimib selliselt nagu vaja või on vaja selle funktsionaalsust muuta, kas Eesti e-arve standard toimib ja kas on arvestatud kõikide erisustega, mis võivad ettevõtjatel arvete väljastamisel ette tulla.

Veel peaks analüüsist selguma, kas ja kuidas minna üle ühele Euroopa Liidu e-arve standardile ja mida see tähendaks rahalise kuluna raamatupidamise tarkvara arendajatele ja e-arvete operaatoritele ning ettevõtjatele, kes juba kasutavad või kel on soov hakata kasutama e-arveid.

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!