16.10.2023 Esmaspäev

EVEA: e-arvete kohustus ei arvesta väikeettevõtjate eripäradega

Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni (EVEA) hinnangul ei arvesta valitsuse plaan kehtestada hiljemalt 2025. aastast kõigile ettevõtjatele kohustus esitada arved vaid masintöödeldavate e-arvetena piisavalt väikeettevõtjate eripäraga ning üleminek reaalajamajandusele peaks toimuma etapiviisiliselt ja vabatahtlikult. 

EVEA ettepanek valitsusele on, et e-arved peavad jääma ettevõtetele vabatahtlikuks valikuks.
EVEA ettepanek valitsusele on, et e-arved peavad jääma ettevõtetele vabatahtlikuks valikuks. Foto: pixabay

Olemasolevate teadmiste põhjal leiab EVEA, et plaanitav muudatus on õiguslikult küsitav ning tekitab probleeme eelkõige mikro- ja väikeettevõtetele ning füüsilisest isikust ettevõtjatele, lisades neile nii halduskoormust kui rahalisi kohustusi, teatas ühendus.

EVEA toonitas, et ettevõtjal peab olema vabadus oma ettevõtte asjaajamise korraldamisel ning müügiarvete vormi valimisel, tagades arvele kui raamatupidamise algdokumendile esitatavate nõuete täitmise. Masinloetavate arvete esitamise kohustus ettevõtete vahelistes tehingutes on liidu hinnangul ebaproportsionaalne bürokraatlik kohustus.

Esiteks suurenevad ettevõtjate kulutused raamatupidamiseteenustele, tarkvarale ja eraisikute isikuandmete konfidentsiaalsust tagavatele turvalisuslahendustesse. Nendel ettevõtjatel, kes tavapäraselt müüvad kuu jooksul tooteid või teenuseid vaid mõnele kliendile, tekivad täiendavad kulud seoses arvete sisestamise, edastamise ja säilitamisega.

Kui e-arvete esitamine muutub kohustuslikuks, peavad ettevõtjad oluliselt enam ostma ka raamatupidamisteenust. Praegu on väiksematel äridel võimalik piirduda kord aastas majandusaasta aruande koostamisel raamatupidaja abi kasutamisega ning igapäevast raamatupidamist kulude optimeerimiseks ise teha.

Teiseks, kuigi Eestis peetakse internetiühendust iseenesestmõistetavalt kõigile kättesaadavaks, on EVEA sõnul paljudes maapiirkondades internetiühenduse kvaliteet konkreetse äritegevuse kontekstis e-arveteenuse kasutamiseks ebapiisav või puudub sootuks. Halva internetiühenduse korral võivad aga tekkida olulised probleemid arvete esitamisel autentimise ja andmete sisestamisega, see takistab väljaspool linnu ettevõtete tegutsemist ning halvendab konkurentsi, olles assotsiatsiooni hinnangul regionaalpoliitiliselt äärmisel vale otsus.

EVEA ettepanek valitsusele on, et e-arved peavad jääma ettevõtetele vabatahtlikuks valikuks. E-arve kohustuslikkus ei välistaks ühenduse hinnangul varimajandust ning maksuhalduri ülesanne on teha järelevalvet proportsionaalselt ja seejuures õiguskuulekatele maksumaksjatele täiendavat halduskoormust toomata ning ettevõtlusvabadust piiramata.

EVEA rõhutab, et planeeritavad muudatused tuleb enne seaduseelnõu koostamist sisuliselt läbi arutada ettevõtlusorganisatsioonidega, kuna ettevõtjate õigeaegsel kaasamisel uuenduste väljatöötamisse on võimalik saada palju parem tulemus Eesti majanduse taaskäivitamiseks ja riigieelarve tulude suurendamiseks.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255