16.10.2023 Esmaspäev

Riik on teel paberarvetest ja ostukviitungitest loobumisele

Majandus- ja infotehnoloogiaminister saatis kooskõlastusele ettepaneku loobuda kohustusest esitada paberarveid ja paberil ostukviitungeid.

Muudatuste sisseviimine süsteemidesse ei ole kauplejale kohustuslik, vaid vabatahtlik.
Muudatuste sisseviimine süsteemidesse ei ole kauplejale kohustuslik, vaid vabatahtlik. Foto: pixabay

Värskelt kooskõlastusele saadetud tarbijakaitseseaduse muutmise väljatöötamiskavatsuses on kavas lubada kauplejatel edaspidi loobuda paberil ostukviitungite esitamisest, kui ostu sooritamisel kasutatakse kliendikaarti, millega saab ostuajaloo tagantjärgi välja võtta. Teise muudatusena on plaanis anda kauplejatele õigus loobuda paberarve saatmisest posti teel siis, kui tarbija vormistab e-arve, kuid ei teavita kauplejat, et ta enam ei soovi paberarvet.

"Tehnoloogia arenguga on tarbijate harjumused muutumas, rohkem mõeldakse oma keskkonnajalajälje vähendamisele," sõnas majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo. "Digitaalsed lahendused, et keskkonnakoormust vähendada ja loobuda paberarvetest, on juba olemas. Samas peame arvestama ka tarbijate õigustega, mistõttu kutsun nii kaupmeeste kui tarbijaorganisatsioone arutama, et millal  peaks säilima kohustus esitada ostudokumente paberkandjal ja millal teha seda digitaalselt."

Ettepaneku kohaselt peab kaupleja tulevikus esitama tarbijale paberil ostukviitungi ainult siis, kui tarbija sellest kauplejat eelnevalt teavitab. Paberil ostukviitung tuleb tarbijale vaikimisi väljastada vaid siis, kui ost sooritatakse sularahas ja seda ei registreerita kliendikaardiga, mis võimaldab hiljem kuvada tarbija ostuajalugu.

Teise muudatusena võib kaupleja e-arve vormistamisel lõpetada tarbijale posti teel igakuise paberarve saatmise ka juhul, kui klient eraldi sellest kauplejat ei teavita. Kui tarbijal puudub e-posti aadress, võimaldatakse kauplejal saata teavitus arve suurusest tarbija mobiiltelefonile. Ühtlasi on kauplejal õigus küsida tarbijalt mõistlikku lisatasu, kui tarbija soovib arvet mitmesse kanalisse samaaegselt, kuna see tekitab kauplejatele lisakoormust.

Muudatuste sisseviimine süsteemidesse ei ole kauplejale kohustuslik, vaid vabatahtlik, ja seega luuakse seadusemuudatusega kauplejatele võimalus vähendada paberarvete saatmisega ja paberil ostukviitungite väljaprintimisega kaasnevat keskkonnamõju.

right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255