17.02.2020 Esmaspäev

Maksu- ja Tolliameti vastuskirjast ERK järelepärimisele - "Kas tšekile võib ise ettevõtte andmed peale kirjutada või mitte?"

Eesti Raamatupidajate Kogu saatis järelpärimine Maksu- ja Tolliametile (MTA). Et raamatupidajatel oleks ühtne arvamus, soovime MTA ametlikku seisukohta: "Kas tšekile võib ise ettevõtte andmed peale kirjutada või mitte?"

MTA vastus ERK küsimusele.
MTA vastus ERK küsimusele. Foto: Pixabay

Vastas Maksu- ja Tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi.

Käibemaksuseaduse(KMS) §37 lg 7 sätestab rekvisiidid, mis peavad olema dokumendil, mille alusel sisendkäibemaksu maha arvatakse. Seega saab sisendkäibemaksu maha arvata ainult ettevõtte nimele väljastatud arvete alusel, mis vastavad käibemaksuseaduses sätestatud nõuetele.

Kassaaparaatide tšekkidelt sisendkäibemaksu maha arvata ei saa, olenemata sellest, milliseid andmeid äriühing sinna lisab. Erandjuhul saab sisendkäibemaksu maha arvataka lihtsustatud arve alusel.

KMS § 37 lõike 9 kohaselt võivad saaja andmed arvelt puududa reisijateveo teenuse osutamisel, parkimisautomaadi, automaattankla makseterminali jm samalaadsete aparaatide kaudu arve väljastamisel. Lihtsustatud arve saamisel peab kauba või teenuse ostnud maksukohustuslane ise arvele märkima oma nime ja maksukohustuslasena registreerimise numbri.Lihtsustatud arvelt sisendkäibemaksu mahaarvamine eeldab ka, et ettevõtja suudab vajadusel tõendada, et teenus või kaup on soetatud konkreetse ettevõtte maksustatava käibe tarbeks.

Näiteks on arve tasutud äriühingu arvel tvõi äriühingu krediitkaardiga, bussipilet on seostatav töötaja töösõiduga, parkimispiletil on äriühingu auto number jne. Tulumaksuseaduse kohaselt kinnitab tehingut nõuetekohane algdokument.Kui algdokument ei ole nõuetekohane, maksustatakse väljamakse ettevõtlusega mitteseotud kuluna. Algdokumendi üldnõuded sätestab Raamatupidamise seadus § 7.

Tehingu kuludokument peab võimaldama tuvastada majandustehingu toimumist näidatud poolte vahel.Kui kuludokumendile märgitud tehingu sisu ei võimalda teha järeldust kulutuse ettevõtlusega seotuse kohta, siis peab maksumaksja esitama täiendavaid tõendeid, et tõendada majandustehingu toimumist näidatud poolte vahel. Kuludokumendile võib esialgu puudu olevat infot juurde märkida,  igal juhul peab dokumendilt näha olema, mis oli tehingu sisu (koos arvnäitajatega), toimumisaeg, arve number ning kes olid tehingu teinud osapooled.

Vastuskirja saate lugeda siit.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes