16.06.2021 Kolmapäev

Konditsioneer on abiks kahele ettevõttele. Mida teha kajastamisega?

Ühel ja samal kontoripinnal asub kaks ettevõtet. Kontorisse ostetakse konditsioneer, mis võetakse ühes firmas põhivarana arvele ja teiselt firmalt küsitakse soetushinnast 50% tagasi. Kuidas kajastada nii müüki kui ka ostu? 

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor Foto: erakogu

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor:

Ilmselt on selle tehingu kajastamiseks mitu varianti. Aga mina soovitaksin sellel firmal, kes konditsioneeri ära ostis, müüa 1/2 konditsioneerist teisele firmale. Sel juhul oleks mõlemal 50%, mõlemad kajastaksid selle 50%  ilmselt põhivarana  (oleneb konditsioneeri hinnast ja ettevõtete põhivara alampiirist).

Pidasin silmas seda, et kummalgi on arvel 50%  konditsioneerist, s.t et tegu on justkui kaasomandiga. Aga nagu öeldud, sõltub see sellest, kui kallis kõnealune konditsioneer on ja kas see 50% ületaks üldse põhivara miinimummäära. Kui 50% on alla põhivara alammäära, siis tuleks see summa soetamisel kuludesse kanda. Teoreetiliselt võib olla ka nii, et üks firma...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!