24.11.2020 Teisipäev

Kinnisvarainvesteering: kajastamine ja maksud

Kuidas kajastada raamatupidamises ja milliseid makse oleks vaja tasuda, kui väikeettevõte (1 omanik/töötaja) on kinnisvarainvesteeringuna soetanud talumaja ja 6,4 ha maad? Maa/hoone on soetatud investeeringuna, aga omanik müüb oma korteri ära ja soovib mingiks ajaks asuda elama sellesse hoonesse ja teha seal samal ajal remonti, tuua sisse vesi ja kanalisatsioon jm vajalik. Kas omanik võib üldse sinna kolida ja millised maksud sellega kaasnevad? Eeldan, et tuleks maksta renti, aga millest rendisumma võtta, kui maja asub Läänemaal ja analoogseid tehinguid ei ole võrdluseks võtta?

Afag Trubitsõna, maksunõustaja, Crowe DNW
Afag Trubitsõna, maksunõustaja, Crowe DNW Foto: erakogu

Vastab Afag Trubitsõna, maksunõustaja, Crowe DNW:

Kinnisvarainvesteeringud tuleks vastavalt RTJ 6 juhendile võtta algselt arvele tema soetusmaksumuses, mis sisaldab ka soetamisega otseselt seotud kulutusi. Edaspidi tuleb kinnisvarainvesteeringuid, mille õiglast väärtust on võimalik usaldusväärselt hinnata mõistliku kulu ja pingutusega, kajastada õiglase väärtuse meetodil ning kõiki ülejäänud kinnisvarainvesteeringuid kajastatakse soetusmaksumuse meetodil.

Aktiivse turu puudumisel võib õiglast väärtust hinnata mõnel muul meetodil, näiteks tuginedes hiljuti toimunud tehingute hindadele sarnaste objektide osas (korrigeerides hinnangut erinevuste suhtes) või kasutades diskonteeritud rahavoogude meetodit. Õiglase väärtuse määramisel võetakse arvesse kõiki objekti väärtust mõjutavaid tegureid, sealhulgas objekti asukoht, füüsiline seisund, objekti suhtes eksisteerivaid rendilepingud, turu üldine aktiivsus ja muud väärtust mõjutavad tegurid (RTJ 6).

Lähtudes mõistest "kinnisvarainvesteering", peaks ettevõtte hoidma maa või hoone renditulu teenimise või turuväärtuse tõusmise eesmärgil ja mida ta ei kasuta muus majandustegevuses või halduseesmärkidel. Antud juhul või ettevõtte rentida hoonet omanikule rendilepinguga. Silmas tuleks ka pidada seda, et kui äriühingule kuuluv vara antakse kasutada seotud isikule, tuleb ka seotud isikul tasuda äriühingule üldise hinnakirja alusel ja äriühingul tuleb deklareerida renditulu käibena. Vara tasuta või alla turuhinna kasutada andmine seotud isikule on käsitletav erisoodustusena, millelt tuleb deklareerida ja tasuda tulu- ja sotsiaalmaks (TuMS 48).

TRK 2021 300x255 ee new 2021

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes