08.10.2015 Neljapäev

Bauhof kaotas juhatuse liikme tasude vaidluses maksuametile

Bauhof kaotas maksuametile juhatuse liikme tasude vaidluses. Riigikohus otsustas, et ehituskaupade müüja oleks pidanud palgana välja maksma juhatuse liikmete firmadele makstud juhtimistasud.

Kohtuvaidlus käis 3,5 miljoni krooni ehk 225 000 euro üle
Kohtuvaidlus käis 3,5 miljoni krooni ehk 225 000 euro üle Foto: PM

Maksuamet kontrollis ehituskauba müüja Bauhof, toonase nimega Ehitus Service, 2006. aastal juhatuse liikmete firmadele juhtimisteenuse eest makstud summasid ja järeldas, et tegelikult oli tegemist töösuhtega, mistõttu oleks neilt pidanud tasuma ka tööjõumaksud. Kuivõrd ettevõte sellega ei nõustunud, kaebas see otsuse kohtusse, mis viimaks käesoleval nädalal lõppes riigikohtus Bauhofi kaotusega, teatas BNS.

Riigikohus nõustus, et Bauhofi maksueeliseks oli kokkuhoid tööjõumaksude arvelt, mis võimaldas suurendada töötajate ja juhatuse liikmete käsutusse antavaid rahalisi vahendeid. Kokkuvõtvalt käis vaidlus 3,5 miljoni krooni ehk 225 000 euro üle, millest 152 000 eurot olid maksunõuded ja 73 000 eurot oli intressinõue.

Riigikohtu põhjenduse kohaselt võib juhtimisteenuse osutamist äriühingu kaudu pidada õigustatuks näiteks juhul, kui on loodud äriühingute grupi haldamiseks eraldi valdusühing, mille töötajate tööülesannete hulka kuulub grupi liikmete juhtimine või nõustamine.

Samuti on juhtimisteenuse osutamine äriühingu kaudu aktsepteeritav näiteks siis, kui juhatuse või nõukogu liikmed ei tegutse juhitavas ühingus igapäevaselt ning nende ametiülesannete täitmiseks vajalikud kulud katab ja töövahendid tagab teenust osutav äriühing.

Juhtimisteenus on õigustatud ka näiteks siis, kui juhtorgani liige on ametisse nimetatud lühiajaliselt või ta pakub juhtimisteenust paljudele äriühingutele, eriti näiteks juhatust asendavate organite puhul, nagu likvideerija või pankrotihaldur.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!