06.07.2022 Kolmapäev

Uuring: vähene kaubavahetus Venemaaga on kaitsnud Eesti eksportijaid

SEB läbi viidud Baltic Business Outlooki (BBO) uuringu järgi ei ole sõda Eesti väike- ja keskmise suurusega ettevõtete (VKE) ekspordiplaane oluliselt mõjutanud. 

Aasta algusega võrreldes on märgatavalt langenud ettevõtete soov laieneda olemasolevatel eksporditurgudel.
Aasta algusega võrreldes on märgatavalt langenud ettevõtete soov laieneda olemasolevatel eksporditurgudel. Foto: pixabay

Võrreldes SEB jaanuarikuise uuringuga, on Eesti VKE-de jaoks peamiseks turuks endiselt kodumaine turg, mille olulisus on sõja tõttu veidi veelgi kasvanud. Viie kuuga on ettevõtete osakaal, kelle jaoks koduriik jääb sihtturuks, tõusnud 74 protsendilt 81 protsendini. Sarnaselt on kodumaine turg peamine eelistus ka Läti ja Leedu ettevõtetele, kus nõnda vastasid 76 ja 77 protsenti ettevõtetest, teatas SEB.

 "Koduturule keskendumine ei ole üllatav. Baltimaade esimese poolaasta majanduskeskkond on kokkuvõttes olnud siiski piisavalt tugev. Lisaks on vaatamata väga kõrgele inflatsioonile kasvanud majapidamiste tarbimine, seega nõudlus on seni püsinud kõrge. Võimalik ka, et koduturule suunatud teenuste ja kaupade puhul on ettevõtjatel õnnestunud kõrgemaid sisendihindu kergemini lõpptarbijale üle kanda, kui seda saanuks teha eksportturul, kus konkurents on tihti kõrgem," selgitas SEB juhatuse liige ja jaepanganduse juht Ainar Leppänen pressiteates. 

Aasta algusega võrreldes on märgatavalt langenud ettevõtete soov laieneda olemasolevatel eksporditurgudel: selliste ettevõtete osakaal langes küsitletute hulgas 16 protsendilt 9 protsendile. Samas on pea muutumatuks jäänud soov siseneda uutele turgudele, seda hoolimata sõja mõjudest.

Kindlasti on tervitatav, et VKE-d ka täna uusi turge kombivad, sest see võimaldab maandada ühe turuga seotud riske ja annab võimalusi kasvuks,

kommenteeris Leppänen.

Uuring andis ka selgust, kuidas on sõda mõjutanud Eesti VKE-de tegutsemist Venemaa ja Valgevene turgudel: Valgevene turult on juba lahkunud või plaanis lahkuda 2 protsenti ning Venemaa turult 5 protsenti küsitletud VKE-dest. Lätis on selliseid ettevõtteid mõnevõrra rohkem ning Baltikumi võrdluses on Leedu eksportijad enim mõjutatud – Venemaa turult on plaan lahkuda 8 protsendil ja Valgevene turult 9 protsendil ettevõtetest.  

"Suhteliselt suurem Leedu ettevõtjatest lahkujate arv Valgevene ja Venemaa turgudelt on tingitud sellest, et Leedu majandus oli nende riikidega veidi enam seotud kui Eesti. Leedus on olnud rohkem VKE-sid, kes oma tooteid ja teenuseid varem Valgevenesse ja Venemaale eksportisid ja kes nüüd otsustanud lahkuda, kas sanktsioonide tõttu või vabatahtlikult. Kuna Eesti VKE-de kaubavahetus Venemaa ja Valgevenega on olnud väiksem, siis ei ole ettevõtjad pidanud sõja tõttu nii suurel määral oma äritegevust muutma," märkis Leppänen.

Tema hinnangul on võimalik, et ka sellepärast on Eesti ettevõtjate käibeprognoosid hetkel veidi positiivsemad kui teistes Balti riikides. "Üsna tõenäoline on aga, et nii sõja tõttu ümber kujundatavad tarneahelad kui ka inflatsiooniline keskkond hakkavad aasta teises pooles mõjutama ka Eesti VKE-sid," nentis SEB jaepanganduse juht. 

SEB uuring toimus tänavu mais. Kokku vastas Balti riikides 2072 ettevõtet, neist Eestis 811.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255