14.05.2019 Teisipäev

Tugeva tööstuseta ei ole riik edukas

Mait Palts
Mait Palts Foto: Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor

Kaks suur õmblusettevõtet andsid märtsis teada, et lõpetavad Eestis tootmise. Ühtekokku koondatakse ligi 400 töötajat, kellest loodetavasti enamikul õnnestub tööturul leida uus töökoht. See ei ole kerge, kuid tööjõupuuduse tingimustes on see siiski vähemalt teoreetiliselt lihtsam kui majanduskriisi ajal.

Kahtlemata on tootmise kadumine Eestist suur löök nii emotsionaalselt kui majanduslikult, kuid alternatiivid oleks kaubamärgid tõenäoliselt täielikult kaotanud. Aga kuidas läheb meie tööstusel tervikuna ja kas võime lähitulevikus näha ka teisi suuri lahkujaid?

Tööstus on suurim majandussektor

Tööstuses on praegu ligi 133 000 töötajat (peaaegu kolmandik erasektori töötajatest) ning töötlev tööstus moodustab 15,4% sisemajanduse kogutoodangust (SKT). Tööstuse tähtsusele lisab kaalu see, et täna ligi 72% eksporditavatest kaupadest tuleb töötlevast tööstusest. Tööstus on mitmes mõttes majanduse mootor, mille edu ning saavutused võimaldavad sama edu nautida ka kaubandusel, ehitusel ning teistel teenindavatel sektoritel. Ilma tugeva  ja areneva tööstuseta ei saa olla efektiivne ükski traditsiooniline majandus, kus puuduvad külluslikud maavarad.

 

Täismahus artiklit saate lugeda mais ilmuvast Raamatupidamisuudiste värskest numbrist (nr 3, 2019). Kui te ei ole veel jõudnud tellida ajakirja Raamatupidamisuudised, saate seda teha siit.

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes