07.05.2025 Kolmapäev

Kevad tõi töötlevasse tööstusse kasvu

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tööstusvaldkonna juhi Kaspar Peeki sõnul näitasid Eesti töötleva tööstuse ettevõtted märtsis tugevat aktiivsust, tootes ligi 4 protsenti rohkem kui aasta tagasi.
Tootmismahud suurenesid enamikus tööstusharudes.
Tootmismahud suurenesid enamikus tööstusharudes. Foto: RUP

„Osaliselt toetas kasvu suurem tööpäevade arv, kuid ka kalendaarselt korrigeeritud näitajad viitavad jätkuvale kasvule – tootmismahud suurenesid enam kui 1 protsendi võrra, mis on kooskõlas viimaste kuude positiivse arenguga,“ osutas Peek pressiteates.

Siseturu elavnemine ja energiamahukate sektorite kasv

Olulise tõusutrendina paistis tema sõnul märtsis silma siseturu müük, mis kasvas kiiremini kui eksport. Koduturu elavnemisse andsid panuse mitmed tööstusharud – eriti puidutööstus, ehitusmaterjalide tootjad ning toiduainetööstus. Kuigi osa müügitulu kasvust tulenes hinnatõusust, näitab stabiilne siseturu nõudlus tema selgitusel majanduse sisemist tugevust. Samal ajal püsib eksport endiselt töötleva tööstuse peamise kasvuvedurina, moodustades ligi kaks kolmandikku kogu müügist. 

„Optimismiks annab põhjust ka mahu kasv energiamahukates tootmisvaldkondades nagu paberi tootmine, mille sisendhindadest üle 20 protsendi moodustab elekter. Paberitööstuses kasvas toodang aastaga tervelt viiendiku võrra ning jõudis viimaste aastate kõrgeimale tasemele. Transpordivahendite tootmises – sealhulgas laevade, paatide ja ujuvkonstruktsioonide valmistamises – oli kasv veelgi märkimisväärsem, ulatudes ligi 70 protsendini. Ehkki see valdkond on tellimuste-põhise iseloomu tõttu kuust-kuusse muutlik, näitab selline kasv tugevat konkurentsivõimet,“ märkis ministeeriumi tööstusvaldkonna juht.

Laiaulatuslik tootmismahtude kasv

Tootmismahud suurenesid enamikus tööstusharudes. Lisaks eelnimetatud sektoritele kasvas kiiresti tootmine elektriseadmete, mööbli, kummi- ja plastitoodete ning farmaatsiatoodete sektorites, kus kasv ületas 10 protsenti. Kuigi mõnes üksikus valdkonnas – näiteks mootorsõidukite, masinate ja keemiatoodete tootmises – esines tagasihoidlikku langust, püsis üleüldine trend selgelt positiivne. Puidutööstuses täheldatud ajutine langus näiteks puidugraanulite osas ei varjuta Peeki sõnul tõsiasja, et mitmete puittoodete – nagu saematerjal, vineer, spoon ja liimpuit – tootmine on aasta võrdluses suurenenud. 

„Tulevikku vaatavad ettevõtted mõõduka optimismiga. Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitluse põhjal püsis aprillis tööstusettevõtete kindlustunne rahuldaval tasemel ning paljud tootjad ootavad järgnevatel kuudel tootmismahtude kasvu. Kuigi nõudlus on jätkuvalt väljakutse, on selle mõju võrreldes varasemate kuudega vähenenud,“ lisas Peek.

Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted 2025. aasta märtsis püsivhindades 0,5 protsenti rohkem toodangut kui eelmisel aastal samal ajal. Tööstuse kolmest sektorist kasvas toodang töötlevas tööstuses 1,2 protsenti, kahanes aga energeetikas 1,7 protsenti ja mäetööstuses 6,1 protsenti.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255