08.05.2015 Reede

Tööandjad: valitsus toob ettevõtluskeskkonna poliitikale ohvriks

Tööandjate keskliidu hinnangul on valitsuse saavutatud maksutõusude kokkulepe visioonitu, järelemõtlematu ning sellega tuuakse ettevõtluskeskkond valimislubaduste ohvriks.

Toomas Tamsar, Tööandjate Keskliidu juhataja
Toomas Tamsar, Tööandjate Keskliidu juhataja Foto: PM

"Kõige suuremat muret teeb see, et valitsuse visioon on ebamäärane, tegevus ebasihipärane ning hüplik. Koalitsioonileppesse on väikeste punktide vahele ära peidetud üks, mis kannab endas suuremat eesmärki: arendame ettevõtluskeskkonda sooviga luua Eestist atraktiivseim piirkond maailmas. Tahaksime selle eesmärgi nimel pingutamist väga näha ning tööandjad on valmis selles suunas kaasa töötama," ütles Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar pressiteate vahendusel.

Värsked otsused Stenbocki majast näitavad Tamasari sõnul, et suur eesmärk ununeb kohe, kui on vaja poliitiliste eesmärkide nimel täita valimistel häälte kogumiseks antud lubadusi ja siis tuuakse ettevõtluskeskkond silmagi pilgutamata ohvriks.

"Majutusasutuste käibemaksu tõstmisega antakse löök eksportiva sektori konkurentsivõimele, alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõstmisega rikutakse varasemaid kokkuleppeid ja ettevõtjate õigustatud ootusi. Mõlemad sammud on vastuolus riigi parema juhtimise eesmärgiga. Seejuures on eriti halb see, et taaskord puuduvad põhjalikud mõjuanalüüsid, tegemist on puusalt tulistamisega," jäi Tamsar valitsuse neljapäeva öösel langetatud otsuste suhtes kriitiliseks.

Sotsiaalmaksu langetamise mõju hindas Tamsar sümboolseks, seda eriti seetõttu, et seda tehakse poole protsendipunkti kaupa. "Olukorras, kus valitsuse visioon on ebamäärane ning lubaduste katmisel kasutatakse lapp-lapi peal ja ilma nõelapisteta tehnikat, tegi rahandusminister ilmselt parima võimaliku kompromissi. Siiski oleks oodanud, et katteallikate otsimist alustatakse avalikust sektorist. Sellest pole paraku eriti palju kuulda," lisas ta.

Valitsus otsustas neljapäevasel kabinetinõupidamisel tõsta alkoholiaktsiisi 2016. aastal täiendavad 5 protsendipunkti ning tubakaaktsiisi kolmel aastal 3 protsendipunkti võrra; samuti tõuseb alkoholi- ja tubakaaktsiis 2019. ja 2020. aastal 10 protsendi ulatuses. Kütuseaktsiiside tõus algab 2016. aastal, kui diiselkütuse aktsiis kasvab 14 protsendipunkti ja bensiinil 10 protsendipunkti. Järgneval kahel aastal tõuseb kütuseaktsiis täiendavalt 10 protsendipunkti. 2017. aastal langeb sotsiaalmaks pool ja 2018. aastal pool protsendipunkti. Majutusettevõtete käibemaksu otsustas valitsus tõsta 5 protsendipunkti võrra 14 protsendini alates 2017. aastast. Väärteotrahvide päevamäärad tõstetakse 2,5 korda 4 euro tasemelt 10 euroni.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255