05.06.2023 Esmaspäev

SEB: ebakindel majandusseis mõjutab investeerimisaktiivsust

SEB analüüs näitab, et kõrge inflatsioon ja ebakindel olukord majanduses on avaldanud mõju eraisikute investeerimisotsustele.

Evelin Koplimäe, SEB eraklientide segmendijuht
Evelin Koplimäe, SEB eraklientide segmendijuht Foto: SEB

SEB eraklientide segmendijuht Evelin Koplimäe selgitas, et panga statistika järgi on seejuures naised, kes tegelevad investeerimisega, meestest vähem riskialtimad ning otsivad võimalusi pigem raha hoiustada.

Ta tõi esile, et 58 protsenti Eesti naistest, 56 protsenti Läti ja lausa 63 protsenti Leedu naisinvesteerijatest eelistavad tähtajalisi hoiuseid, mis tagab neile fikseeritud perioodil raha hoiustamise ja väikese kasvu. Baltikumi mehed, kes tegelevad investeerimisega, on aga riskialtimad ja ühed populaarsemad finantsinstrumendid nende seas on börsil kaubeldavad fondid ehk ETF-id ja aktsiad. Eestis on neisse raha paigutanud vastavalt 67 ja 61 protsenti meestest, Lätis 66 ja 57 protsenti ning Leedus 69 ja 68 protsenti.

"Investeerimismaailmas loetakse ETF-e ja aktsiaid keskmise või ka kõrgema riskitasemega finantsinstrumentideks, mis pikaajalisema investeeringu korral võivad olla kõrgema tootlikkusega, kuid on seetõttu ka turutrendidest rohkem mõjutatud," nentis Koplimäe.

Koplimäe sõnas, et kuigi aasta-aastalt on Eestis investeerimishuviliste arv kasvanud, siis viimase aasta keerulisem majandusseis, mil inimeste igapäevast finantsseisu mõjutab nii kõrge inflatsioon kui ka ebakindlus tuleviku ees, on kindlasti avaldanud teatavat mõju ka investeerimisega alustamisele.

Uuringud näitavad, et inimesed pelgavad investeerimisega alustamist eelkõige sellepärast, et nende arvates pole neil piisavalt sääste, teadmisi või aega. Samuti kardetakse võimalikke kahjusid, aga ka seda, et keeruline on teha ostu- ja müügiotsuseid. Investeerimishuvilisel, kes pole seni veel oma raha paigutanud, soovitas SEB eraklientide segmendijuht kindlasti alustada baasteadmiste omandamisest ning leida personaalne investeerimislahendus, mille abil saab teha esimesed sammud väikeste summadega.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference