28.04.2020 Teisipäev

Riik hakkab pakkuma laenu ajutiselt vähenenud sissetulekuga inimestele

Rahvastikuminister Riina Solman tutvustas valitsuse kabinetinõupidamisel uut kriisiaegset laenumeedet, mille eesmärk on pakkuda kriisi tõttu järsult vähenenud sissetulekuga inimestele ajutist tuge enda kohustuste täitmisel.

Tugilaenu saamiseks peab taotleja või tema pereliikme sissetulek olema kriisi tõttu vähenenud vähemalt 30 protsenti.
Tugilaenu saamiseks peab taotleja või tema pereliikme sissetulek olema kriisi tõttu vähenenud vähemalt 30 protsenti. Foto: Pixabay

Valitsuskabineti otsuse kohaselt töötab rahvastikuminister tugilaenu loomiseks vajalikud eelnõud ja maksumuse prognoosi välja koostöös rahandusministri, sotsiaalministri ning teiste asjaomaste ministritega hiljemalt 31. maiks, teatas siseministeerium.

Esialgse kava kohaselt hakatakse laenu andma taotleja viimase kahe aasta kahe keskmise kuupalga ulatuses. Laenu ülempiir on kolm Eesti keskmist palka ehk ligikaudu 4500 eurot. Laenu ülempiiri tõstetakse ja laenu tagasimakse perioodi pikendatakse proportsionaalselt laste arvuga.

Esialgne ettepanek on suurendada laenusummat iga alaealise lapse kohta 500 eurot kuni ülempiirini 5000 eurot, tagasimaksmisel pikendatakse tagasimakseperioodi proportsionaalselt laste arvuga kuue kuu kaupa.

Tugilaenu saamiseks peab taotleja või tema pereliikme sissetulek olema kriisi tõttu vähenenud vähemalt 30 protsenti. Laen on esimesed 12 kuud intressivaba. Laenu tagasimaksed algavad 12 kuud pärast laenu saamist ja laen tuleb üldjuhul tagastada kolme aasta jooksul peale intressivaba perioodi lõppu.

Solman lisas, et riigi rakendatud kriisimeetmed nagu töötasu hüvitis saavad suure rahalise kulu tõttu olla lühiajalised, samuti ei rakendu suurele hulgale inimestest tööturumeetmed, mis tagavad varasemaga võrreldaval tasemel sissetuleku. 

"Eelnev tähendab, et inimestel, kes kriisiajal ei saa tööd teha või kelle sissetulek on ajutiselt oluliselt vähenenud, hakkavad tekkima võlgnevused, mille katmiseks tuleb tänases turuolukorras võtta kõrge intressiga kiirlaene, müüa või pantida oma vara või halvemal juhul kui kohustusi täita ei suudeta, panna müüki oma kodu," ütles Solman pressiteate vahendusel. 

"Kriisiaja hinnataset arvestades võib see olla peredele väga kahjulik otsus. Samal ajal on tegemist inimestega, kes tavaolukorra taastudes on võimelised oma kulusid katma ja osal juhtumitel ka säästma," lisas minister.

TRK 2021 300x255 ee new 2021

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes