07.11.2013 Neljapäev

Rahandusministeeriumi hinnangul on inflatsioon lähikuudel madal

Inflatsioon on viimastel kuudel seoses kütuste odavnemisega ja toidu hinnatõusu pidurdumisega kiirelt alanenud, oktoobris kahanes hinnatõus septembri 2,1 protsendilt 1,5 protsendini, viimati oli inflatsioon nii madal 2010. aasta alguses, teatas Rahandusministeerium.

Rahandusministeeriumi hinnangul on inflatsioon lähikuudel madal
Rahandusministeeriumi hinnangul on inflatsioon lähikuudel madal Foto: PM

Toidutoorme hindu on alandanud selle aasta hea saagikus, mille tulemusena on toiduainete hinnatõus Eestis oluliselt aeglustunud: kevadiselt 7 protsendi lähedalt oktoobris 1,7 protsendini, ütles ministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas. Peamiselt on see seotud puu- ja köögiviljade odavnemisega viimastel kuudel, lisaks on lihatoodete hinnatõus pidurdunud.

Kütuste hinnad on välisturgudel languses nõrga nõudluse tõttu. Naftahindade alanemise ning euro kursi tugevnemise tõttu oli mootorikütus oktoobris ligi 8 protsenti odavam kui aasta tagasi. Kuna gaasi ja kaugkütte hinnad on seotud kütuste hinnaarengutega maailmaturul, on ka nende hinnad languses. Oktoobris alanes gaasi hind kodutarbijatele 4 protsenti.

Euroala inflatsioon pidurdus esialgsel hinnangul 0,7 protsendini. Lisaks kütuste hinnalangusele soodustas seda euroala majanduse haavatavus ning liikmesriikides eelarvepositsiooni parandamiseks rakendatud meetmete, nagu kaudsete maksude ja administratiivsete hinnatõusude, mõju vähenemine.

Rahandusministeeriumi suvise majandusprognoosiga võrreldes on Eesti inflatsioon sügiskuudel olnud madalam. Ka aasta viimastel kuudel jääb hinnatõus väliskeskkonna nõrkusest tingitud tagasihoidlike inflatsioonisurvete tõttu madalaks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!