07.04.2016 Neljapäev

Rahandusministeerium tahab metallitoodetele kehtestada pöördkäibemaksu

Rahandusministeerium viib valitsusse ettepaneku kehtestada järgmise aasta algusest metallidele ja nende pooltoodetele pöördkäibemaks, et vähendada aastas kuni 7 miljoni euro ulatuses käibemaksupettusi.

MTA andmetel on Eestis 357 metallide pooltoodetega tegelevad äriühingut
MTA andmetel on Eestis 357 metallide pooltoodetega tegelevad äriühingut Foto: PM

Rahandusministeeriumi sõnul toetavad nad pöördmaksu kehtestamist ehk kauba müüja asemel kauba soetaja maksustamist, sest metallisektoris on käibemaksupettused väga suured. Seetõttu on ettevõtetel, mis ei osta kaupu puhverettevõtetelt, väga raske konkurentsis püsida. Ettevõtted, kes kasutavad puhverettevõtteid, müüvad kaupa odavamalt, kui ausalt tegutsevad ettevõtted neid tooteid teistest riikidest ostavad, selgub ministeeriumi memorandumist.

Maksu- ja tolliameti (MTA) sõnul toimuvad pettused nii, et metallifirmade puhverettevõte märgib arvele käibemaksu, mida reaalselt eelarvesse ei tasu. Enamasti käive deklareeritakse, kuid tasumisele kuuluvat käibemaksu vähendatakse fiktiivsete soetuste võrra või jäetakse tasumisele kuuluv käibemaks eelarvesse tasumata. Kauba soetaja deklareerib arvel näidatud käibemaksu sisendkäibemaksuna ning vähendab selle võrra oma maksustavalt käibelt arvestatud käibemaksu.

Puhverettevõtted käibemaksu riigi tuludesse ei tasu ning lõpetavad tegevuse, kui maksuhaldur püüab nendega kontakti võtta või sulgeb nende pangakonto. Maksuhalduril on raske tõendada, et kauba soetaja teadis või pidi teadma, et osales maksupettuses või oli teadlik, et tegelik müüja ei olnud see, kes on arvele märgitud, märkis MTA memorandumis.

MTA andmetel on Eestis 357 metallide pooltoodetega tegelevad äriühingut, kellest umbes 70 ostavad kaupa puhverettevõtetelt. Eelmisel aastal tõi see hinnanguliselt 7,2 miljonit eurot käibemaksu kahju.

Kuigi MTA on viimastel aastatel sektoris kontrolli suurendanud ja ettevõtteid pettuste küsimuses nõustanud, pole see piisavalt head tulemust andnud. Seetõttu toetab maksuhaldur ettevõtete ettepanekut kehtestada metallide pooltoodetele pöördmaks, sest seni rakendatud meetmed pole vajalikku tulemust andnud, vahendas BNS.

Rahandusministeeriumi sõnul on pöördkäibemaksu eelnõu kiireloomuline, kuna metalli sektori ettevõtjad, kes maksude tasumisel lähtuvad maksuseadustest, ei ole konkurentsivõimelised oma toodete müümisel. Seetõttu soovib ministeerium menetleda seda eelnõud kiireloomulisena ilma väljatöötamiskavatsuseta.

Pöördmaksu all peab ministeerium silmas seda, et sellisel juhul arvestab käibemaksu riigi tuludesse kauba müüja asemel kauba soetaja. Pöördmaksu rakendatakse juhul, kui kauba soetaja on käibemaksukohustuslane.

Puhverettevõtted on reaalset majandustegevust mitte omavad ettevõtted, kelle loomise ainus eesmärk on maksupettuse ahelas osalemine.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes