08.01.2015 Neljapäev

Pank prognoosib Eestis tarbijahindade tagasihoidlikku kasvu

Swedbank prognoosib tänavu Eestile tarbijahindade tagasihoidlikku kasvu nii aktsiisi- ja importkaupade kui teenuste hinnakasvu toel.
Pank prognoosib Eestis tarbijahindade tagasihoidlikku kasvu
Pank prognoosib Eestis tarbijahindade tagasihoidlikku kasvu Foto: PM

"Erinevate aktsiisimäärade tõus aasta algul kergitab inflatsiooni ligikaudu 0,5 protsendipunkti võrra. Importkaupade hindu tõstab euro odavnemine. Tugev palgakasv survestab Eestis toodetud tööjõumahukamate toodete ja teenuste hindu," kommenteeris kommertspanga vanemanalüütik Liis Elmik pressiteate vahendusel.

Mootorikütuste hind sel aastal alaneb, aga oluliselt vähem kui dollarites toodud toornafta hind maailmaturul, kuna euro odavneb USA dollari suhtes ja bensiini hinnast umbes poole moodustavad maksud, lisas ta.

Mootorikütuste hinna järsk langus oli ka põhjuseks, miks Eestis ja Euroopas hinnad aasta lõpul tugevale langusele pöördusid. "Mootorikütuse hind alanes eelmise aasta detsembriga võrreldes 14 protsenti ja eelmise kuuga võrreldes 9 protsenti. Toornafta hind jätkas selle aasta algul alanemist peamiselt ülepakkumise tõttu," ütles Elmik.

"Alusinflatsioon, mis jätab hindade arvestusest välja volatiilsed toidu- ja energia hinnad, ulatus euroalal detsembris 0,8 protsendini. Siiski on jaanuaris jätkunud naftahindade langus üks teguritest, mis survestab Euroopa Keskpanka võtma kasutusele täiendavaid rahapoliitilisi meetmeid," lisas ta.

Detsembris ulatus tarbijahindade langus Eestis aastases võrdluses 0,5 protsendini. Eelmise kuuga võrreldes tarbijakorvi hinnatase ei muutunud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!