30.05.2018 Kolmapäev

OECD hoiatas kaubanduspingete eskaleerimise eest

Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) ärgitas mõned päevad enne Euroopa Liidule tehtud USA terase- ja alumiiniumitariifide erandi lõppemist riike mitte eskaleerima pingeid kaubanduses.

"Pingete eskaleerimise vältimine on esmatähtis," ütles OECD peaökonomist Alvaro Pereira 30. mail. "Kuivõrd maailmamajandus on täna palju enam integreeritud kui vanasti, mõjutaks edasine pingete eskaleerumine oluliselt majanduskasvu ja häiriks tähtsaid ülemaailmseid väärtusahelaid."

Märtsis kiitis Ühendriikide president Donald Trump heaks 25-protsendilise imporditariifi terasele ja 10-protsendise alumiiniumile, tehes ajutise erandi mõnedele USA liitlastele, nende seas Mehhiko, Kanada ja Euroopa Liit. Erand Euroopa Liidule saab läbi mai lõpus ning blokk on teatanud valmisolekust kehtestada tariifide jõustumisel ka vastumeetmed.

Euroopa Komisjon ja Prantsuse president Emmanuel Macron ning Saksa kantsler Angela Merkel on korduvalt ärgitanud USA-d blokile alalist erandit tegema, kuid 29. mail ütles Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik, et erandit pole oodata ja mingisugused kaubanduspiirangud juunist ilmselt rakenduvad.

Samal ajal on USA tülis ka Hiinaga ning hoolimata mõningasest pingete leevendumisest viimastel nädalatel, valmistub riik taas Hiinale tollitariifide ja kaubanduspiirangute kehtestamiseks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes