16.02.2022 Kolmapäev

MKM ja RIA: küberintsidendi tõenäosus Eestis on oluliselt tõusnud

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) ning riigi infosüsteemi ameti (RIA) hinnangul on seoses võimaliku Ukraina-suunalise kriisi eskaleerumisega ning Balti regiooni julgeolekuolukorra hetkeseisu ja küberrünnakute üldist tõusvat trendi arvestades oluliselt tõusnud küberintsidendi juhtumise tõenäosus Eesti küberruumis, sealhulgas avalikus sektoris. 

Tuleks tagada piisav ressurss infoturbemeeskondadele, et teadaolevate turvanõrkuste ja uute ilmnevate turvanõrkuste puhul jõutaks kiiresti rakendada turvapaigad.
Tuleks tagada piisav ressurss infoturbemeeskondadele, et teadaolevate turvanõrkuste ja uute ilmnevate turvanõrkuste puhul jõutaks kiiresti rakendada turvapaigad. Foto: pixabay

Seetõttu pöördus ministeerium riigi ja kohaliku omavalitsuste (KOV) üksuste poole, et meelde tuletada võrgu- ja infosüsteemide pidajatele küberturvalisuse tagamiseks ning küberintsidentidele reageerimiseks tarvillikke meetmeid.

Sealhulgas peab ministeerium oluliseks, et kõik riigi ja KOV-ide süsteemide pidajad tagavad küberturvalisuse nõuete täitmise ülevaatamise ja vajadusel parandamise ning pööravad tähelepanu küberhügieeni baasnõuetele, sealhulgas tugevatele paroolidele ja nende uuendamisele, mitmikautentimisele, võrguliikluse seirele ja kaitsele ning õngitsuskirjade ära tundmisele. 

Samuti tuleks kõigil süsteemide pidajatel kontrollida üle toimiva küberintsidentide lahendamise plaani olemasolu ning vajadusel plaan ajakohastada ja kõigil valitsusasutusel uuendada tarkvara ning rakendused viimasele ametlikule versioonile. Lisaks tuleks tagada piisav ressurss infoturbemeeskondadele, et teadaolevate turvanõrkuste ja uute ilmnevate turvanõrkuste puhul jõutaks kiiresti rakendada turvapaigad. 

Ministeerium palub meetmetes loetletud tegevused rakendada esimesel võimalusel. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!