27.06.2022 Esmaspäev

MKM: ehitisregistri uus digisüsteem nüüdseks töötab

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) sõnul kinnitab välja antud lubade ja taotluste tõusev trend, et ehitisregistri uus digisüsteem on nüüdseks tööle hakanud.

MKM möönab oma vastuses liidule, et uue süsteemi juurutamisel esines tõepoolest probleeme.
MKM möönab oma vastuses liidule, et uue süsteemi juurutamisel esines tõepoolest probleeme. Foto: Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium

Eesti Kinnisvarafirmade Liit (EKFL) pöördus teisipäeval MKM-i poole seoses probleemidega uuendatud ehitisregistri digiplatformi kasutusele võtmisega 30. mail. Ettevõtjate sõnul raskendasid probleemid nende majandustegevust oluliselt, kuna ehitus- ja kasutuslubade menetlemine osutus äärmiselt keeruliseks ja aeganõudvaks.

Ettevõtjad soovisid teada, millal ja kuidas kavatseb riik probleemi kõrvaldada, samuti vastust küsimusele, kas ja kuidas riik kavatseb kinnisvaraettevõtjatele tekitatud ja tekkiva kahju kompenseerida. 

MKM möönab oma vastuses liidule, et uue süsteemi juurutamisel esines tõepoolest probleeme.

"Käesolevale tarnele eelnes põhjalik süsteemi testimine, kus me tõrkeid ja probleeme ei täheldanud. Kahjuks ilmnesid probleemid tegelikul üleminekul, põhiline osa probleeme on seotud vana registri oluliste andmevigadega, mida testiks kasutatavas massiivsetes andme komplektides ei esinenud. Pärast 30. mai uue platvormi tarnet likvideeriti olulisemad tööd takistavad rikked kahel esimesel nädalal ning edasised avastatud tõrked oleme parandanud päevade või mõnel juhul ka tundidega. Tahan ka rõhutada, et olime uuele versioonile üleminekul ajalises sundseisus, sest võimalus jätta tõsiste turvaprobleemidega vana register suveks tööle oleks praeguses julgeolekuolukorras olnud väga suur risk," selgitas MKM-i asekantsler Jüri Rass kirjas. 

MKM tõi välja ka, et omavalitsuste menetlejatel olnud keeruline uue süsteemiga kohaneda, eriti Tallinnas. Rassi sõnul on aga praeguseks siiski näha, et enamikus omavalitsustest on töörütm taastunud või taastumas ja välja antavate ehitus- ja kasutuslubade arv läheneb sellele, mida juunis võiks eeldada. 

Ta rõhutas, et uus läbipaistvam menetluskeskkond on välja arendatud selleks, et kõigis Eesti omavalitsustes juurduksid sarnased menetlusprotsessid ja et ehitus- ja kasutuslubade menetluste perioodid ei ületaks seaduses ette antud 30 päeva.

Kinnisvaraettevõtete küsimusele neile probleemide tõttu tekkinud rahalise kahju kompenseerimise kohta jättis ministeerium kirjas vastamata.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!