17.09.2018 Esmaspäev

MKM: Eestile sobib sünkroniseerimine täiendava alalisvooluühendusega

Brüsselis tutvustati 14. septembril Balti elektriturgude ühendamise plaani (BEMIP) suvel läbiviidud uuringu tulemusi ning nende põhjal sobib Eestile majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) energeetikaosakonna juhataja Timo Tatari sõnul täiendava alalisvooluühenduse lahendus.

"Täna tutvustati BEMIP kohtumisel suvel läbiviidud uuringu tulemusi. Uuriti, kas sünkroniseerimine lahendusega, kus rajatakse juurde uus Leedu ja Poola vaheline merealune kaabel ning Balti elektrisüsteemis võetakse kasutusele täiendavad lisameetmeid, on sobiv lahendus kulude ning varustuskindluse poolest. Uuringu tulemustest selgus, et lahendus võimaldab saavutada Lääne-Euroopa standarditele vastav varustuskindlus ilma olulise surveta võrgutariifidele," ütles Tatar BNS-ile.

"Eesti soovis kahe liiniga sünkroniseerimist, kõrget varustuskindlust ja madalat tarbijahinda sünkroniseerimise järgselt. Kõik need aspektid on selle lahendusega tagatud," lisas Tatar.

Uuringu tulemustest lähtuvalt ning vastavalt suvel valitsusjuhtide vahel kokkulepitud poliitilisele teekaardile esitavad süsteemihaldurid nüüd eeltaotluse kontinentaaleuroopa sagedusel liitumise protsessi algatamiseks. Järgneb liitumistingimuste täpsustamine.

Juunis sõlmitud Balti riikide, Poola ja Euroopa Komisjoni poliitilises leppes seati sünkroniseerimise lõpuleviimise tähtajaks 2025. aasta ning see viiakse läbi, kasutades olemasolevat Poola-Leedu vahelist 1000-megavatist vahelduvooluühendust LitPol Link ning uut 700-megavatist alalisvoolu merekaablit. Samuti rajatakse energiajulgeoleku tagamiseks veel teisi stabiilsusmehhanisme, nagu sünkroonkompensaatorid ja elektrisüstemi stabilisaatorid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes