01.03.2022 Teisipäev

Minister Aas: peame toetama Ukrainat kütuste tarnimisel ja elektrisüsteemi ümberlülitamisel

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas osales eile ELi energeetikaministrite erakorralisel nõukogul, mis keskendus sõja mõjudele Euroopa Liidu energiapoliitikas.

Taavi Aas, majandus- ja taristuminister
Taavi Aas, majandus- ja taristuminister Foto: Stenbocki maja

Minister Taavi Aas lausus, et Euroopa Liit peab olema Ukrainale igakülgselt abiks ning ka teised liikmesriigid avaldasid tänasel ministrite kohtumisel Ukrainale tugevat toetust. „Raskete aegade ületamiseks on liikmesriikide vahel vaja täielikku solidaarsust ja head koostööd. Ukraina otsustas oma elektrisüsteemi plaanitust varem Venemaast lahti ühendada ning Eesti on läbirääkimistel näidanud omalt poolt suurt initsiatiivi, et kiirendada nende elektrisüsteemi integreerimist Euroopa sagedusalasse,“ ütles ta.

Lisaks sellele on tarvis ka Euroopa Liidu ülest koordinatsiooni, et erinevate kütuste tarneahel Ukrainasse oleks võimalikult tõhus ja kiire.

Minister märkis, et Eesti enda energiasüsteem toimib praegusel hetkel tavapäraselt. „Oleme naabritega hästi ühendatud ning turg toimib. Oleme aastaid teinud tööd selle nimel, et enda sõltuvust kolmandatest riikidest vähendada ning sel aastal valmib regioonis ka Leedu-Poola gaasitoru näol uus ühendus,“ rääkis minister. „Igaks juhuks oleme siiski koostöös süsteemihalduriga valmistunud ka erinevateks riskistsenaariumiteks.“

Erakorraliste olukordade jaoks on Eestil varutud 90 päevaks nii bensiini kui diislikütust, neid varusid haldab Eesti Varude Keskus. Piisavate vedelkütusevarude olemasolu tagamiseks selles uues olukorras saame vajadusel Euroopa Liidu ja Rahvusvahelise Energiaagentuuri partneritega neid vedelkütusevarusid turule lasta. Lisaks sellele hoiab süsteemihaldur Elering kaitstud tarbija jaoks 30 päeva jaoks veel eraldi gaasivaru. Kaitstud tarbijateks loetakse kodutarbijad ja eluruumide kütteks soojusenergiat tootvat ettevõtjat, kellel ei ole võimalik kasutada kütusena muud kütust peale gaasi.

Eesti on ka oma elektrisüsteemi koostöös teiste Balti riikide ja Poolaga ümber ehitanud nii, et sõltuvust Venemaa elektrisüsteemist vähendada. Elektrisüsteemi töökindluse tagamiseks saame kasutada nii kodumaiseid tootmisseadmeid kui ka välisühendusi Soome ja Lätti. Nende ühenduste võimsus on suurem meie talvisest tiputarbimisest, mis on ligi 1570 megavatti.

“Peame jätkuvalt panustama varustuskindlusesse ning tegema endast oleneva, et hoida ebastabiilsel ajal ka energiahinnad kontrolli all,“ rõhutas minister Aas. „Eesti inimesi aitavad ootamatute hinnatõusude korral jätkuvalt energiahindade leevendusmeetmed, mis kestavad praeguse plaani kohaselt märtsi lõpuni.”

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference