gif Company 930x140 ee

 

05.03.2019 Teisipäev

Mertsina: tööstussektori kasvu taga oli peamiselt elektroonikatööstus

Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina sõnul oli tööstussektori kasvu taga peamiselt elektroonikatööstus, välisnõudlus on tänavu aga nõrgenemas.

"Kuigi tööstuses jätkus ka selle aasta jaanuaris mõõdukas kasv – sektori tootmismahud kasvasid kokku 5 protsenti, energiatootmises 15 protsenti ning töötlevas tööstuses 4 protsenti - ei olnud see kasv siiski laiapõhjaline. Töötleva tööstuse 23 tegevusalast vähenes tootmismaht ligikaudu pooltes ning ilma elektroonikatööstuse ning laeva- ja lennukiremondita poleks see tööstusharu kasvu näidanud," ütles Mertsina.

Kui möödunud aastal oli elektroonikatööstuse tootmismahu tugeva kasvu taga peamiselt baasefekt, siis nüüd on ökonomisti sõnul baasefekti mõju välja taandunud.

Tööstusettevõtete käive suurenes jaanuaris aastases võrdluses 6 protsenti ja töötlevas tööstuses 4 protsenti. "Töötleva tööstuse tootjahindade kasv on juba enam kui aasta aeglustunud ning viimased kolm kuud languses olnud. Langusesse on läinud ka ekspordihinnad. Seega on ettevõtetel käivete suurendamine üha raskem," märkis Mertsina.

Jaanuaris suurenes küll töötleva tööstuse ettevõtete ekspordikäive koduturule müügist kiiremini, kuid pikemas tagasivaates on Mertsina sõnul töötleva tööstuse ettevõtete müük kodututurule ekspordist kiiremini kasvanud. Ökonomisti sõnul näitab see, et sisemajandusenõudlus on tugev. Samas tuleks arvestada, et töötleva tööstuse ettevõtete müügist oluliselt suurem osa suunatakse välisturgudele.

"Välisnõudlus on aga sel aastal nõrgenemas. Enamike meie suuremate kaubanduspartnerite majanduskasv peaks sel aastal aeglustuma. Euroala töötleva tööstuse ettevõtete ostujuhtide indeks läks veebruaris langusesse ning oli 5,5 aasta viletsaim tulemus. Samuti on halvenenud Eesti ettevõtete eksporditellimuste ja ekspordikäibe kasvu ootus," lisas Mertsina.

Tööjõukulude osakaal töötleva tööstuse ettevõtete kogukäibes on suurenenud. Mertsina märkis, et kuigi tööjõu tootlikkus on selles tööstusharus juba kaks aastat järjest kasvanud tööjõukuludest kiiremini, mis on positiivne, on ettevõtete hinnangul nende konkurentsivõime nii välis- kui koduturul halvenenud. "Nõrgenev välisnõudlus koos ekspordihindade langusega võib aga hakata pidurdama meie ettevõtete ekspordikäivet ning kõrgele tõusnud tööjõukulud võivad ettevõtete finantsseisu halvendada," lisas ta.

Statistikaamet teatas teisipäeval, et tööstusettevõtted tootsid jaanuaris 5 protsenti rohkem toodangut kui mullu samal ajal, toodang suurenes töötlevas tööstuses ja energeetikas, kuid vähenes mäetööstuses.

gif Company 930x140 ee

 

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes