06.03.2014 Neljapäev

Majandusministeeriumi 19 äriühingust sai väga hea hinnangu vaid üks

 Riigi osaluste koondaruande andmetel sai majandusministeeriumi 19 äriühingust 2012. aastal väga hea hinnangu vaid üks.

Majandusministeeriumi 19 äriühingust sai väga hea hinnangu vaid üks
Majandusministeeriumi 19 äriühingust sai väga hea hinnangu vaid üks Foto: sxc.hu

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium valitses 2012. aasta lõpu seisuga riigi osalusi 19 äriühingus võrreldes 2011. aasta 22 äriühinguga. Vaid AS-i A.L.A.R.A tegevus hindas ministeerium väga heaks. 12 äriühingu tulemusi hinnati heaks ja 5 tulemusi rahuldavaks võrreldes 2011.aasta vastavalt kaheksa ja kolme äriühinguga. AS-i Estonian Air ebaõnnestunud kiire kasvu strateegia elluviimist hinnati aga mitterahuldavalt.

Teiste ministeeriumite ettevõtete tegevuses prognoosib aruanne näiteks lähiaastatel AS-i Eesti Vanglatööstus käibe stabiilset kasvu 7-8% aastas. AS Eesti Metsataim plaanib järgneva 10 aasta jooksul investeerida 2,8 miljonit eurot, kaasates ka laenukapitali.

Riigi osaluste iga-aastane koondaruanne teeb kokkuvõtte äriühingute, sihtasutuste ja mittetulundusühingute majandustegevusest ning eesmärkide saavutamisest, selles analüüsib rahandusministeerium olulisemaid majandusnäitajaid, juhtimiskorraldust ning teeb ettepanekuid riigivara valitsemise edasise arengu kohta.

"Riigi äriühingutel on avalikud ülesanded, kuid nende kõrval ka majanduslik eesmärk olla kasumlik ning teenida tulu riigieelarvesse," ütles asekantsler Agris Peedu teates BNS-ile.

"Samas peab nende kahe sihi vahel püsima mõistlik ja mõlemale poolele sobiv tasakaal. Tulemuslikuma ja eesmärgipärase edasimineku nimel teeme ettepaneku, et omanikud sõnastaksid edaspidi täpsemalt ootused kõigi valitsetavate riigifirmade kohta," lisas ta.

Aruandes analüüsitakse muuhulgas riigikontrolli ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi 2013. aastal tehtud tähelepanekuid osaluste valitsemise korralduse kohta ja tehakse neist lähtuvalt rida ettepanekuid valitsemise aruandluse kohta. Näiteks aitaks aruandlust sisukamaks muuta äriühingute aastaaruandes esitatud kokkuvõte aasta jooksul läbiviidud audititest ja nende tulemustest, ülevaade toetuste maksmisest ja annetustest ning nende kasutusest. Avalikust huvist lähtuva teenuse osutamisel võiks äriühingu tegevust võimalusel iseloomustada ka osakaaluga vastava teenuse mahust riigis.

Riik osaleb 32 äriühingus, 124 mittetulundusühingus ning 70 sihtasutuses. Riigil äriühingutel on vara kokku pea 5 miljardit eurot ning neis töötab ligi 16 000 töötajat. Müügitulude kogumaht ulatus 2012. aastal 1,6 miljardi euroni ning puhaskasum oli kokku ligi 167 miljonit eurot. 2012. aasta riigieelarvesse laekus dividende kokku 117 miljonit eurot ning 2013. aasta eelarvesse 101 miljonit eurot. 2012. aastal investeeriti kokku 770 miljonit eurot. Sihtasutustel on vara ligi 1 miljard eurot.

Koondaruanne on koostatud 2012. aastat käsitlevate majandusaasta aruannete, osaluse valitsemise, asutajaõiguste teostamise ning liikmeõiguste teostamise aruannete alusel.

Kliendiuritused soodushind

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!