29.10.2013 Teisipäev

Maaülikool töötas väikeettevõtjatele välja tootearenduse kalkulaatori

Eesti Maaülikooli majandus- ja sotsiaalinstituudis valmis projekti FoodArt raames väiketöötlejatele suunatud tabelarvutustarkvara rakendus, mis võimaldab tootjatel kergemini teha erinevaid tootearenduse juures vajalikke arvutusi.

Maaülikool töötas väikeettevõtjatele välja tootearenduse kalkulaatori
Maaülikool töötas väikeettevõtjatele välja tootearenduse kalkulaatori Foto: Reuters

Projekti koordinaatori, lektor Tiiu Ohvrili sõnul võimaldab valminud kalkulaator töötada toote retseptiga niiöelda erinevates suundades: toorainekoguse teadmisel võimaldab kalkulaator lihtsalt arvutada, kui palju saadakse puhastoodet ja vastupidi ehk arvutada toorainevajadus lähtudes soovitavast lõpptoote kogusest. Lähteandmed sisestatakse tooraine ja pakenditabelitesse, kust abivahendi töötabelitesse on neid vastavalt vajadusele võimalik laadida ripploendist.

„Lõpptulemusena saab kalkulaatorist kätte kõigi toodete koondtabeli ja kui on sisestatud ka ettevõtte püsikulud, siis tasuvuspunkti oma ettevõtte jaoks," selgitas Ohvril.

Töövahendi tootekaardil saab arvutada valmistoote ühe kilogrammi ja ühe pakendiühiku kulud, aga ka valitud tootmismahu kulud. Hinnakujunduse abistavaks vahendiks on olemas võrdlustabel, kus on võimalik muuta soovitud juurdehindluse määra ja võrrelda planeeritavaid hindu kuni kolme konkurendi hindadega. Tootekaardid on olemas 60 toote jaoks.

Kalkulaatori arendamisel lõid ajurünnakutes ja testimisel kaasa Lõuna-Eesti väikeettevõtjad ning Põlvamaa Arenduskeskus.

Kuna tegemist on Eesti-Läti piiriülese projektiga, saab kalkulaatorist olema ka lätikeelne versioon. Eesti tootjaile levitatakse kalkulaatorit Eesti Maaülikooli majandus- ja sotsiaalinstituudi kodulehe kaudu: http://ms.emu.ee/ettevotjale/.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!