29.10.2021 Reede

Keskpanga muuseumis näeb loomakujutistega euromünte

Eesti Panga muuseumis (Estonia pst 11) on aasta lõpuni üleval mininäitus „Loomakujutisega euromündid“, mis on pühendatud Eesti rahvuslooma hundi auks ringlusse lastud 2eurosele mündile. Näitusel on väljapanek eri riikide euromüntidest, millel on kujutatud loomi ja linde.

Väljapanekule annab erilise ilme männiokastest tehtud näitusesein ning Eesti Loodusmuuseumilt laenuks saadud hunditopis.
Väljapanekule annab erilise ilme männiokastest tehtud näitusesein ning Eesti Loodusmuuseumilt laenuks saadud hunditopis. Foto: Eesti Pank

Eesti Panga muuseumi kuraatori Siiri Riese sõnul on ajutise väljapaneku eesmärk tutvustada äsja ringlusse lastud 2eurost hundi pühendusmünti. „Meeleolukad näitusetekstid aitavad meil mõista, miks on just hundist saanud Eesti rahvusloom. Lisaks Eesti esimesele loomakujutisega euromündile näeb aga näitusel veel Soome, Läti, Sloveenia, Küprose ja Andorra looma- ja linnukujutisega euromünte,“ ütles Ries.

Näituse väljapanekus on näiteks meie põhjanaabrite soomlaste kaks euromünti, millel on kujutatud nende rahvuslind laululuik. Soome vanal 100margasel olnud neljast laululuigest jäi 1eurosele käibemündile järele vaid kaks. Meie lõunanaabrid lätlased on aga müntidele verminud hoopis üliharuldase must-toonekure ja meile lehmakommidelt tuttava lehmakujutise.

Väljapanekule annab erilise ilme männiokastest tehtud näitusesein ning Eesti Loodusmuuseumilt laenuks saadud hunditopis. Näituse valmimisele aitasid kaasa Laika, Belka & Strelka OÜ disainibüroo, Eesti Loodusmuuseum, Okkastyle OÜ, Kastivabrik OÜ ja ERRi arhiiv. Näitusetekstid rahvusloom hundist on kirjutanud loodusajakirjanik Kristel Vilbaste.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!