08.01.2014 Kolmapäev

Hinnad niipea veel tõusma ei hakka

Detsembris langesid hinnad kuuga 0,1 protsenti ning aastatagusega võrreldes kahanes hinnatõus 1,4 protsendini. Selle aasta alguses inflatsioon alaneb jätkuvalt seoses elektrituru mulluse avanemise mõju taandumisega.

Hinnad niipea veel tõusma ei hakka
Hinnad niipea veel tõusma ei hakka Foto: Reuters

Inflatsioon on alates suvest püsinud langustrendil. Seda on soodustanud toorainehindade langus välisturgudel, soodsatest ilmastikuoludest tingitud toidu hinnatõusu pidurdumine, tasuta teenuste pakkumine ning viimastel kuudel ka elektri börsihinna alanemine. Eesti hinnapiirkonnas langes elektri börsihind detsembris aasta madalaimale tasemele soojade ilmade ning Põhjamaade madala elektrihinna tõttu.

Lisaks elektrile on odavnenud kaugkütte, mida mõjutas soodsam gaasi hind, tugevnenud euro ning ka taastuvkütuste osakaalu järk-järguline suurenemine soojuse tootmisel. Soojus oli möödunud aasta lõpus viis protsenti odavam kui aasta tagasi. Lisaks toimusid detsembris tavapärased pühade-eelsed alkohoolsete jookide sooduspakkumised.

Aasta kokkuvõttes tõusid hinnad möödunud aastal 2,8 protsenti, mis oli madalam rahandusministeeriumi suvisest prognoosist. Peamine põhjus oli toiduainete hinnatõusu oodatust kiirem aeglustumine. Mõnevõrra mõjutas ka euro tugevnemine ning oodatust tagasihoidlikum teenuste hinnatõus. Euroala hinnatõus oli detsembris esialgsel hinnangul 0,8 protsenti ning aasta kokkuvõttes 1,3 protsenti.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!