19.07.2018 Neljapäev

Euroopa Liit lubas USA plaanitavatele autotariifidele vastata

Juhul kui USA president Donald Trump otsustab kehtestada tariifid autoimpordile, annab Euroopa Liit sellele vastulöögi, ütles Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström 19. juulil, nädal enne seda, kui komisjoni president Jean-Claude Juncker kohtub Washingtonis kaubandusküsimuste arutamiseks Trumpiga.

"Valmistame ette nimekirja tasakaalustavatest meetmetest," ütles Malmström ajal, kui Washington uurib võimalusi kehtestada karistav tollimaks sõidukite impordile, olles juba kehtestanud tariifid terase- ja alumiiniumi impordile.

"Maailm on kahtlemata silmitsi üleilmse metallitööstuse ülevõimsusest tulenevate probleemidega, kuid sarnased meetmed sõidukite puhul oleks katastroofilised," lisas ta.

Malmström märkis, et autotariifid ei ole ei õigustatud ega tahetud meede. "Parimal juhul on tegu lahendusega, millele otsitakse probleemi. Halvimal juhul on tegu ebaseadusliku meetmega, mille eesmärk on kaubanduskõnelustel kaalukaussi enda poole kallutada," ütles ta.

Trump kehtestas tänavu märtsis 25-protsendise tollitariifi terasele ja 10-protsendise alumiiniumile, andes ajutise erandi Euroopa Liidule ja teistele USA liitlastele nagu Kanada ja Mehhiko. Juuni alguses otsustati erandit mitte pikendada, mis tõi kaasa Euroopa Liidu, Kanada ja Mehhiko vastulöögi.

Ühendriikide presidendi sõnul ei ole need vastumeetmed aga õigustatud ning nüüd on ta asunud Euroopat ähvardama ulatuslike tariifidega autodele.

Möödunud nädalal ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel, et toetaks kõneluste avamist kaubanduspartneritega, et vastastikku autotariife langetada, kuid Washington ei ole selliste kõneluste vastu huvi välja näidanud.

Lisaks tariifivaidlusele on Trump sihikule võtnud ka Iraanis tegutsevad Euroopa ettevõtted, ähvardades neid tohutute trahvidega, juhul kui need jätkavad Iraanis tegutsemist pärast seda, kui Ühendriigid taaskehtestavad Iraanile sanktsioonid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes