12.06.2018 Teisipäev

Euroopa Keskpank arutab Riias varaostuprogrammi lõpetamist

Analüütikute hinnangul võib Euroopa Keskpank (ECB) 14. juunil pärast Riias toimuvat istungit teatavaks teha ajaraamistiku oma ulatusliku varaostuprogrammi lõpetamiseks, samas võivad ohud bloki majandusele seda otsust veel mõne nädala võrra viivitada.

Keskpanga igakuised 30 miljardi eurosed varaostud ning madalad intressimäärad on mõeldud euroala kasvu toetamiseks ning inflatsiooni kiirendamiseks 2 protsendi lähedale. Kasv on euroalal viimase aasta jooksul taastunud, hoolimata mõningasest aeglustumisest aasta esimeses kvartalis, ning samuti kiirenes inflatsioon mais 1,9 protsendini, ehk keskpanga eesmärgini.

Baasinflatsioon, mis jätab välja volatiilsed toidu- ja energiahinnad, on endiselt aga nõrk, kuid andmed viitavad sellele, et 2015. aastal alanud kvantitatiivne lõdvendamine (QE) on kaotanud deflatsiooniohu.

Möödunud nädalal teatas keskpanga ökonomist Peter Praet, et sel nädalal Riias toimuval nõukogu istungil arutatakse varaostuprogrammi lõpetamist. Kuni praeguseni on ECB president Mario Draghi öelnud, et nõukogu liikmed ei ole istungitel võimalikku QE lõpetamist arutanud.

Hoolimata viitest, et teema tuleb arutusele, leiavad analüütikud siiski, et otsus lõpetamise kohta võib veel mõneti edasi lükkuda, kuivõrd euroala kasvule on ohuks saanud Itaalia uue valitsuse kulutamisprogramm, samuti ohustavad kasvu kaubandussuhted üha protektsionistlikumaks muutuva USA-ga, kes ähvardab alustada kaubandussõda Euroopa Liituga, olles juba kehtestanud tariifid Euroopa terasele ja alumiiniumile.
Kliendiuritused soodushind

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!