03.08.2021 Teisipäev

Elamispindade defitsiit leeveneb sügiseks

Kinnisvaraportaali Kv.ee juhataja Tarvo Tesloni sõnul oli aasta algul Eesti elamispindade turul tegemist selge defitsiidiga, ent suveks on turg mõnevõrra rahunenud ning sügiseks saab pakkumiste puudujääk murtud.

Suur nõudlus on aktiveerinud kinnisvaraarendajaid, kes annavad endast parima, et uusi projekte pakkumisse tuua.
Suur nõudlus on aktiveerinud kinnisvaraarendajaid, kes annavad endast parima, et uusi projekte pakkumisse tuua. Foto: pixabay.com

Kinnisvaraportaali hinnangul oli 2021. aasta alguses elamispindade turu osalistel – nii koduostjatel kui üüriinvestoritel – kindlust, et kinnisvara hinnalanguse pärast pole muret vaja tunda. Järjest tugevamaks muutus arvamus, et korterite hinnad on muu maailma eeskujult languse asemel sootuks tõususuunas liikumas.

"Korteritehingute hinnad läksid mullu 2020. aasta kevadel koroona tõttu korraks pisut alla, kuid taastusid kiiresti. 2020. aasta lõpuks olid korteritehingute ja pakkumiste keskmised hinnad aasta algusest kõrgemal. Tagantjärele tarkusena võib tõdeda, et kõik sügis-talvised märgid kuulutasid hinnatõusu jätku," märkis Kv.ee juhataja Tarvo Teslon pressiteates.

Pakkumishindade tõstmine pani portaali teatel ostuhuvilisi ostuotsuse langetamisega veelgi enam kiirustama. 2021. aasta juunikuine korteritehingute keskmine hind ületas aastatagust 8,2 protsendi võrra. Tallinna korterite pakkumishind portaalis Kv.ee on aastaga kerkinud koguni 13 protsenti.

"Elamispindade hinnatõus on olnud palkade kerkimisest oluliselt kiirem. See tähendab, et samasugust eluaset soetades kulub ostule sissetulekust varasemast suurem proportsioon. Nii lükkab korterite-majade kallinemine osad inimesed koduostmise turult välja – rahakott ei hakka ostmisele lihtsalt enam peale. Teisisõnu on elamispindade kättesaadavus vähenenud ja jätkuvalt vähenemas," tõdes Teslon.

Suur nõudlus on aktiveerinud kinnisvaraarendajaid, kes annavad endast parima, et uusi projekte pakkumisse tuua. Tallinnas ja Harjumaal on käesoleval aastal aktiivsesse müüki defitsiiti leevendama toodud ligikaudu 3300 uut korteripakkumist.

Kinnisvaraportaali juhi sõnul on pakkumiste lisandumise maht muljetavaldav, ent uued pakkumised on juba kõrgema hinnaga.

"Osalt on kõrgema hinnataseme taga ostjate valmidus kõrgemat hinda maksta. See aga ei tähenda, et arendajad suuremat kasumit teeniksid. Arendajate jaoks on ehitusteenuse ja -materjalide hinnad oluliselt kasvanud," selgitas Teslon ning nentis, et pole sugugi kindel, et pisut kõrgem uute korterite müügihind ehituse olulise kallinemise kulud katab.

Ta lisas, et kõrgem hind tähendab veelgi vähenevat elamispindade kättesaadavust, mis omakorda tähendab vähem ostjaid ehk nõudluse vähenemist.

"Nii saab nõudluse mõningase vähenemise ja pakkumise mõningase suurenemise läbi elamispindade defitsiit juba sügiseks leevenduse. Loodetavasti jätkab korteriturg siis sama rahulikult ning mõõdukate liikumistega nagu enne koroona tulekut," prognoosis Teslon turu arenguid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!