09.11.2016 Kolmapäev

Eksport kasvas septembris aasta võrdluses 13 protsenti

Kaupade eksport kasvas tänavu septembris eelmise aasta septembriga võrreldes 13% ja import 2%, teatas statistikaamet.

Septembris eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,1 miljardi euro väärtuses ning imporditi Eestisse 1,2 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 62 miljonit eurot, mullu septembris oli see 161 miljonit eurot.

Septembris olid kaupade ekspordi peamised sihtriigid Rootsi (15% Eesti koguekspordist), Soome (15%) ja Läti (10%). Eksport Rootsi kahanes aga 13 miljoni euro ulatuses ehk 7%.

Statistikaameti teatel kasvas kõige rohkem eksport Hollandisse, Mehhikosse ja Saksamaale, kuhu eksporditi vastavalt 33 miljoni, 26 miljoni ja 16 miljoni euro eest. Hollandisse eksporditi eelmise aasta septembriga võrreldes rohkem mineraalseid tooteid, Mehhikosse ja Saksamaale elektriseadmeid.

Kaupadest eksporditi kõige rohkem elektriseadmeid, mineraalseid tooteid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu ning mitmesuguseid tööstustooteid. Väljaveo suurenemist mõjutas oluliselt mineraalsete toodete, nagu mootoribensiin ja põlevkiviõli, elektriseadmete, sealhulgas kommunikatsiooniseadmete ning mehaaniliste masinate, sealhulgas tööstusseadmete eksport. Vähenes põllumajandussaaduste ja toidukaupade eksport.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas septembris 71% kogu ekspordist. Võrreldes eelmise aasta septembriga suurenes Eesti päritolu kaupade väljavedu kümnendiku ning re-eksport ehk välismaalt sisse toodud kaupade väljavedu viiendiku.

Eesti päritolu kaupade eksporti mõjutas enim mineraalsete toodete, elektriseadmete ja mehaaniliste masinate väljaveo suurenemine. Kahanes Eesti päritolu põllumajandussaaduste ja toidukaupade eksport.

Septembris imporditi kõige enam kaupu Soomest, mis moodustas 13% Eesti koguimpordist, samas langes import Soomest kõige enam ehk 5%. Import Saksamaalt moodustas 12%, import Leedust 10% ja Lätist 10%.

Statistikaameti teatel kasvas kõige rohkem import Hollandist, Venemaalt ja Tšehhist. Kaupadest imporditi Eestisse kõige rohkem elektriseadmeid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu ning transpordivahendeid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes