05.06.2020 Reede

Eesti Pank: mais oli euroala suurim hinnalangus Eestis

Eesti Panga teatel langesid Eestis hinnad mais euroala riikide võrdluses kõige rohkem.

Majutusteenused odavnesid aastaga 19 protsenti.
Majutusteenused odavnesid aastaga 19 protsenti. Foto: pixabay

Tarbijahinnaindeks langes mais võrreldes eelmise aasta sama kuuga 1,7 protsenti, selle aasta aprilliga võrreldes aga 0,7 protsenti, enim mõjutas hindu mootorikütuse hinnalangus, teatas statistikaamet reedel.

Euroalal tõusid hinnad mais keskmiselt 0,1 protsenti, sest mitmetes suurriikides jäi hinnakasv tagasihoidlikuks,

kommenteeris Eesti Panga ökonomist Sulev Pert statistikaameti numbreid pressiteates.

Pert märkis, et energiahinnad kukkusid Eestis peaaegu sama palju kui teistes riikides – 14 protsenti –, kuid teenuste hinnakasv oli meil järsem. "Majutusteenused odavnesid aastaga 19 protsenti, sest turismisektor on koroonaviiruse tõttu tugevalt kannatada saanud. Samuti on kiiresti langenud üürihinnad, mille põhjuseks on tarbijate sissetulekute vähenemine. Kahe viimase kuuga on üür odavnenud 13 protsenti," lisas ta.

"Hindade langusele aitab Eestis palju kaasa ka valitsuse maksupoliitika. Mais jõustusid madalamad diislikütuse, maagaasi ja elektriaktsiisi määrad. Samuti panustab hinnalangusse jätkuvalt ka alkoholiaktsiisi langetamine, mis jõustus eelmise aasta juulis. Aktsiisikärbete kogumõju hindadele ulatub praegu –0,6 protsendipunktini," ütles ökonomist.

Perti sõnul soosib nõudluse vähenemine tööstuskaupade odavnemist, sest jaekaubandusettevõtete müügimaht on kukkunud rohkem kui kümnendiku võrra.

"Ebakindluse suurenemine on sundinud paljud tarbijad ooteseisundisse, mistõttu kinnisvaratehingute arv on märgatavalt vähenenud," lisas ta.

Eesti Pank avaldab uue majandusprognoosi 10. juunil.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes