11.05.2016 Kolmapäev

Eesti küsib globaliseerumisfondist raha

Sotsiaalministeerium esitas kolmapäeval Euroopa Liidu globaliseerumisega kohanemise Euroopa fondile (EGF) taotluse täiendavate tööturuteenuste pakkumiseks Ida-Virumaa ettevõtete suurkoondamiste käigus töö kaotanud inimestele.

"Hakkame koondatutele pakkuma tasemeõppes osalemiseks täiendavat toetust ning pakume ka suures mahus eesti keele õpet," ütles minister Jevgeni Ossinovski
"Hakkame koondatutele pakkuma tasemeõppes osalemiseks täiendavat toetust ning pakume ka suures mahus eesti keele õpet," ütles minister Jevgeni Ossinovski Foto: PM

Tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski sõnul peab Ida-Virumaal soodustama uute töökohtade loomist, uutel töökohtadel on aga vajalikud uued oskused.

"Töö kaotanuile saab EGF-i toel pakkuda täiendavaid tööturuteenuseid. Võrreldes tavapäraste teenustega, hakkame koondatutele pakkuma tasemeõppes osalemiseks täiendavat toetust ning pakume ka suures mahus eesti keele õpet. Tööturuolukorra paranemist soodustab ka uus töökoha loomise toetus, mida saab Ida-Virumaal taotleda selle nädala esmaspäevast," ütles minister pressiteates.

Taotlus hõlmab tänavu aasta alguses ja eelmise aasta teises pooles Ida-Virumaal toimunud suurkoondamisi. Täiendavaid tööturuteenuseid saab pakkuda inimestele, kes alates 2015. aasta augustist on koondatud kolmest suurest ettevõttest: Eesti Energia, Nitrofert ja VKG. Projektist on kavas teenuseid osutada vähemalt 745 inimesele kogumaksumusega 1,9 miljonit eurot. Tegevuste elluviija on töötukassa.

EGF-i vahenditest plaanitakse toetada olemasolevatele meetmetele lisaks täiend- ja ümberõpet, suuremat tööalast mobiilsust ning nõustamisteenuseid. Kavas on pakkuda nii lühemaid tööturukoolitusi kui ka kuni 2,5-aastase kestusega ümberõpet tasemeõppena; ning toetada uut tööandjat värvatud inimeste koolitamisel hüvitades koolitus- ja kvalifikatsiooni omandamise kuludest 50%.

Lisaks on kavas võimaldada eesti keele õpet nii töötutele kui neile inimestele, kes on juba uue töö leidnud; soodustada töö leidmist elukohast eemal, hüvitades kuue kuu vältel inimese kaugemale tööle sõitmise kulud; pakkuda võimalust leida uus töö teises valdkonnas läbi tööpraktika ning osutada inimestele vajalikke nõustamisteenuseid.

Taotlust hindab Euroopa Komisjon koos Euroopa Parlamendi ja nõukoguga. Euroopa Komisjon rahastab EGF projekte kuni 60% ulatuses, 40% projekti eelarvest katab liikmesriik. Kokku võtab rahastamisotsus tavapäraselt aega umbes pool aastat, kuid liikmesriik võib tegevustega alustada varem. Eestil on plaanis tegevustega alustada juulist 2016.

Valitsus kiitis tänavu 24. märtsil heaks EGF-ist vahendite taotlemise. Kuna Eesti taotleb EGF vahendeid esimest korda, on lisaks taotluse ettevalmistamisele tulnud Eestis luua riiklik süsteem fondi rakendamiseks ning need ettevalmistused jätkuvad.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255