27.02.2019 Kolmapäev

Eesti ettevõtlussektori kasum kasvas mullu 4 protsenti 2,9 miljardini

Eesti ettevõtlussektori kogukasum kasvas eelmisel aastal esialgsetel andmetel 4 protsenti 2,9 miljardi euroni.

Võrreldes 2017. aastaga suurenes kogukasum enamikul tegevusaladel. Suurima panuse sektori kogukasumisse andsid töötleva tööstuse ning kaubandusettevõtted. Ettevõtlussektori kasumi kasvu pidurdasid enim haldus- ja abitegevus ning ehitusettevõtted. Töötleva tööstuse kasum suurenes 2017. aastaga võrreldes ligi viiendiku võrra ning seda mõjutas põhiliselt metalltoodete, kütteõlide, masinate ja seadmete ning ehitusmaterjali tööstuse kasumite suurenemine, teatas statistikaamet.

Ettevõtted müüsid 2018. aastal kaupu ja teenuseid 61 miljardi euro eest ehk 10 protsenti rohkem kui aasta varem. Enim suurenes müügitulu kinnisvara ja põllunduse, metsanduse ning kalapüügi tegevusalal. Ettevõtlussektori müügitulus on suurim osatähtsus kaubanduse ja töötleva tööstuse ettevõtetel, kelle müügitulu suurenes varasema aastaga võrreldes vastavalt 9 protsenti ja 7 protsenti.

Ettevõtete kulud suurenesid 2017. aastaga võrreldes 11 protsenti, sealhulgas tööjõukulud 10 protsenti. Tööga hõivatud isikute ja töötatud tundide arv suurenes vastavalt 3 protsenti ja 1 protsent. Ettevõtlussektori tööviljakus puhta lisandväärtuse alusel oli 2018. aastal hõivatu kohta keskmiselt 23 900 eurot ehk 5 protsenti suurem kui aasta varem.

Ettevõtted investeerisid 2018. aastal 2,3 miljardit eurot, mis jäi varasema aastaga samale tasemele. Sarnaselt eelneva aastaga investeeriti põhiliselt masinatesse ja seadmetesse ning ehitistesse. Suurimad investeerijad olid töötleva tööstuse, energia ja kaubandusettevõtted, kes tegid ligi poole ettevõtete koguinvesteeringutest. Võrreldes 2017. aastaga suurenesid investeeringud ehitistesse ja masinatesse ning seadmetesse. Ülejäänud investeeringud vähenesid, neist enim investeeringud transpordivahenditesse.

2018. aasta neljandas kvartalis müüsid ettevõtted kaupu ja teenuseid 16,2 miljardi euro eest, mis oli 12 protsenti rohkem kui aasta varem samal ajal. Ettevõtted investeerisid neljandas kvartalis 789 miljonit eurot ehk 17 protsenti rohkem kui 2017. aasta viimases kvartalis.

Kliendiuritused soodushind

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!