19.11.2018 Esmaspäev

Bloomberg: Danske kriminaalasjas on küsitletud ka pangandushiide

USA-s käiva Danske Banki rahapesuasja kriminaaluurimise raames on uurijad ühendust võtnud ka suurpankadega nagu Deutsche, Bank of America ja JPMorgan, mis tegutsesid Danske Eesti haru korrespondentpankadena, kirjutab Bloomberg.

USA kriminaaluurijad on ühendust võtnud Deutsche Banki ja Bank of Americaga, et saada teavet tehingute kohta, mida need Danske Eesti haru heaks käitlesid, edastas Bloomberg vihjega kahele anonüümsele allikale.

Ühendriikide justiitsministeeriumi uurijad on küsinud küsimusi ka JPMorgan Chase'i tegevuse kohta, mis on Eesti filiaaliga seotud, lisab Bloomberg veel ühele asjaga kursis olevale isikule viidates.

Need maailma suuremate hulka kuuluvad laenuandjad olid Danske Eesti haru korrespondentpangad. Uurimine, kas suured pangad hoidsid Eesti tehingutel piisavalt pilku peal, on osa laiemast Danske Banki puudutavast asjast, mida juhib justiitsministeerium Washingtonist ning prokurörid Manhattanil asuvast prokuratuurist, lisas agentuur.

Uurimine on alles algusfaasis ning pole ühtegi märki, et suurpangad ise uurimise all on, lisas Bloomberg.

Danske Banki Eesti filiaali kaudu võidi pesta aastatel 2007–2015 kuni 7 miljardit eurot, mis teeks sellest ühe suurima teada oleva rahapesujuhtumi Euroopas. Skandaali uurib nii Danske Bank ise, Pariisi esimese astme kohus, Taani finantsinspektsioon, Eesti prokuratuur kui ka Taani prokuratuur.

Danske tellitud välisaudit näitas, et panga Eesti üksuse 10 000 mitteresidendist kliendist olid enamik kahtlased ning tõenäoliselt on suur osa panga enam kui 200 miljardi euro suurusest mitteresidentide tehingute voostki probleemne, kahtlaste tegevustega seoses on Danske Eesti politseile üles andnud kaheksa endist töötajat ning ametivõimudele on teatatud kokku 42 kahtlase tegevusega seotud ekstöötajast.

25. juulil esitas Venemaal tapetud advokaadi Sergei Magnitski õiguste eest võitlev Bill Browder Eesti prokuratuurile uue kaebuse, milles palub alustada kriminaaluurimist Danske panga Eesti haru 26 töötaja suhtes, kes väidetavalt võimaldasid panga kaudu pesta miljardeid dollareid musta raha. Prokuratuur alustas nädal hiljem kriminaalmenetlust.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes