24.05.2024 Reede

Bigbank: palgakasvu püsides on oht oodatust kõrgemaks inflatsiooniks

Bigbanki peaökonomist Raul Eamets leiab, et kui palgakasv jääb kõrgeks terveks aastaks, on reaalne oht ka oodatust kõrgemaks inflatsiooniks.

Raul Eamets, Bigbanki peaökonomist
Raul Eamets, Bigbanki peaökonomist Foto: erakogu

Täna avaldas statistikaamet esimese kvartali keskmise palga numbrid. Keskmine brutopalk oli kasvanud  eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes 8,8 protsenti, jõudes 1894 euroni.

Eametsa sõnul on tulemus ootuspärane, sest kui eelmine aasta hinnad kasvasid, siis töötajad soovisid selle kasvu valguses ka endale palka juurde. "Teisisõnu – palgakasv tuleb võrreldes hinnatõusuga alati väikese viiteaajaga," rääkis Eamets. 

Tallinn on teiste maakondadega võrreldes pikalt eest ära läinud. Vahe kõige madalamat palka maksva Valga maakonnaga on 1,6 korda ehk siis Valgas saadakse ainult 60 protsenti võrreldes Tallinnas makstava palgaga. "Võibolla pakub valgamaalastele natuke lohutust see, et võrreldes eelmise aasta sama ajaga ei ole see lõhe vähemasti suurenenud," märkis Eamets.   

"Kui vaatame majandusharusid, siis on käärid veel suuremad: IT sektori palgad on võrreldes majutuse ja toitlustusega koguni 2,8 korda kõrgemad. Huvitav on ka fakt, et see vahe ei ole aastaga muutunud," ütles Eamets.

Tema sõnul on räägitud sellest, et IT idufirmadel ei lähe praegu väga hästi, kuna intressid on kõrged ja raha kaasamine kallis, aga palgakasv on olnud sektoris võrreldes aasta taguse ajaga korralik, 7,3 protsenti. 2Eks see ole osaliselt saavutatud ka inimeste koondamisega. Tõsi, natuke madalam kui üldine palgakasv, aga suuremate baasnumbrite pealt ongi kasvunumbrid tavaliselt väiksemad. Majutuse ja toitlustuse sektori keskmise palga väga madalaid numbreid ei saa ka üle dramatiseerida, sest tegemist on valdkonnaga, kus liigub palju sularaha. Reeglina on sellistes valdkondades ka ümbrikupalkade osakaal natuke suurem kui riigis keskmisena. Seega reaalselt makstav keskmine palk võiks seal natuke suurem olla kui statistika seda näitab," ütles Eamets. 

Kui vaadata kahte sektorit, kus viimase aasta jooksul kõige paremini ei ole läinud, ehk  töötlevat tööstust ja ehitust, siis on Eametsa sõnul näha, et palgakasvu numbrites see pessimism ei kajastu. Aastaga kasvasid palgad töötlevas tööstuses 8,8 protsenti ning ehituses 8 protsenti. 

"Inflatsiooninumbreid prognoositakse sellel aastal 3,5 protsendi kanti, mis tähendab, et inimeste reaalsed sissetulekud kasvavad. Vaadates palgakasvu numbreid, siis võib vist päris julgelt eeldada, et palgad kasvavad sellel aastal kiiremini kui hinnad. Omaette küsimus on see, et kui palgakasv jääb kogu aasta lõikes nii kõrgeks, siis hakkab see omakorda mõjutama läbi tarbimise kasvu ka hindu ja hinnakasv võib algselt prognoositust kõrgemaks kujuneda. Kõik need on muidugi spekulatsioonid, mis tuginevad majanduse tavaloogikale. Kuna viimastel aastatel on pidevalt meid tabanud mingid üllatused, siis tavaloogika tihti ei ole töötanud," lisas Eamets. 

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255