29.05.2014 Neljapäev

Valitsus kiitis heaks töövõimetoetuse seaduse eelnõu

Valitsus kiitis neljapäeval heaks töövõimetoetuse seaduse eelnõu, mis on töövõimereformi põhiline seadus ja puudutab 95 000 töövõimetuspensionäri, kellest praegu töötab kolmandik.

Valitsus kiitis heaks töövõimetoetuse seaduse eelnõu
Valitsus kiitis heaks töövõimetoetuse seaduse eelnõu Foto: Reuters

Eelnõuga tekib inimesel õigus ja võimalus saada töötukassast rahalist toetust ja töölesaamiseks vajalikku igakülgset abi. Toetuste ja teenuste saamise eelduseks on, et inimene kasutab talle pakutavaid võimalusi, et oma töölesaamise väljavaateid suurendada. Mittetöötavatest töövõimetuspensionäridest tahab 63 protsenti tööle minna, teatab sotsiaalministeerium.

Töövõimetoetuse seaduse eelnõuga luuakse uut liiki toetus – töövõimetoetus – ning lõpetatakse töövõime kaotuse protsentide ja töövõimetuspensionide määramine. Uus hindamismetoodika ei ole seotud püsiva töövõimetuse protsentidega ning töövõime hindamisel ei lähtuta inimesele varem määratud töövõimekaotuse ulatusest.

Töövõimetoetust on õigus saada inimesel, kellele on määratud osaline töövõime või kellel töövõime puudub. Töövõimetoetust makstakse kahes suuruses: 180 eurot osalise töövõimega inimesele ja 320 eurot puuduva töövõimega inimesele. Alates 640-eurosest sissetulekupiirist hakatakse toetust vähendama. Suuremat toetust hakkab saama üle 20 000 puuduva töövõimega inimese.

Vähenenud töövõimega inimesele pakutakse vajalikke tööturuteenuseid - sealhulgas rehabilitatsiooni – ning teda aidatakse vajaliku abivahendiga. Eraldi soodustused ja nõustamine on plaanitud tööandjatele, kes võtavad tööle vähenenud töövõimega töötajaid. Lisaks maksab riik tööandja eest sotsiaalmaksu töövõimetuspensionäri või vähenenud töövõimega inimese kohta töötasu kuumääralt.

Töövõimereformi elluviimiseks on aastateks 2015–2020 kavandatud 180 miljonit eurot Euroopa Liidu vahendeid. Reform nõuab käivitamisel algselt täiendavaid kulusid võrreldes tänase töövõimetuspensionite skeemiga. Reformi jätkusuutlikkus on tagatud kulude järk-järgulise vähenemisega.

Seni on töövõimereformi teravalt kritiseeritud. Kolmapäeval saatis Eesti Hooldajate Liit (EHOL) valitsuse ja riigikogu liikmetele märgukirja, milles juhib tähelepanu, et töövõimereform ei täida oma eesmärke ning toob erivajadustega inimeste tegeliku tööleaitamise asemel kaasa Eesti ja Euroopa Liidu raha ulatusliku raiskamise.

"Mahukas reform, mis mõjutab otseselt sadade tuhandete tervisehäiretega inimeste ning nende lähedaste ja hooldajate elu, põhineb praegu valedel alustel," kirjutas EHOL-i juhatuse liige Tiina Kangro pöördumises.

"Püütakse jätta mulje, et tegemist on massiivse abiprogrammiga puuete ja terviseprobleemidega inimestele, et neid tööturule aidata, kuid tegelikkuses on tegemist hästi planeeritud ettevalmistusega, et suunata tulevikus märkimisväärne osa riigi sotsiaalkulutustest töötukassasse, mida täidavad igakuiste kohustuslike töötuskindlustusmaksetega Eesti töövõtjad," lisas ta.

Töövõimetoetuse seadus on plaanis jõustada 1. juulil 2015.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255