19.09.2018 Kolmapäev

Kaubanduskoda ootab arvamusi börsifirmade aruandluse karmistamise kohta

Kaubandus-tööstuskoda ootab oktoobri alguseni ettevõtjate arvamusi riigi plaani kohta nõuda börsiettevõtetelt senisest detailsemat infot ettevõtete juhtide tasustamise kohta.
Rahandusministeeriumil on valminud eelnõu väärtpaberituru seaduse muutmiseks, mille eesmärk on võtta üle väärtpaberiturgu puudutavad Euroopa Liidu direktiivid ja määrused.
Rahandusministeeriumil on valminud eelnõu väärtpaberituru seaduse muutmiseks, mille eesmärk on võtta üle väärtpaberiturgu puudutavad Euroopa Liidu direktiivid ja määrused. Foto: pixabay.com

Rahandusministeeriumil on valminud eelnõu väärtpaberituru seaduse muutmiseks, mille eesmärk on võtta üle väärtpaberiturgu puudutavad Euroopa Liidu direktiivid ja määrused.

Põhiliseks muudatuseks on börsiettevõtete kohustus avaldada senisest detailsemalt andmeid ettevõtete juhtide tasustamisest, märkis kaubandus-tööstuskoda enda kodulehel. Koda ootab 1. oktoobrini ettevõtjate arvamusi eelnõu kohta.

Väärtpaberite avaliku pakkumise korral kohaldatakse edaspidi prospektimäärusest otsekohalduvaid nõudeid. Näiteks ei pea enam väärtpaberite pakkumisel kuni 1 miljoni euro – varasemalt kuni 100 000 euro – puhul koostama prospekti, selgitas koda.

Eelnõu järgi peab esindajakonto omaja ka aktsiate emitendi või tema määratud kolmanda isiku taotlusel esitama talle andmed aktsionäride kohta, kellel on vastavas emitendis üle 0,5 protsendi aktsiatega määratud häältest juhul, kui esindajakonto omaja on aktsiaid omandanud vastava aktsionäri või tema esindaja esitatud käsundi kohaselt.

Aktsiaemitent on eelnõu järgi ka kohustatud avalikustama oma veebilehel tasustamisaruande viimase majandusaasta kohta ning tagama selle avalikult kättesaadavuse vähemalt kümne aasta jooksul.

Näiteks esitataks tasustamisaruandes iga juhi kohta tasu kogusumma, tuues eraldi välja põhitöötasu ja tulemustasu osakaalu ja selgitus tasu kogusumma vastavuse kohta tasustamispoliitikale, sealhulgas, kuidas see aitab kaasa aktsiaemitendi pikaajalistele tulemustele.

Tasustamisaruanne esitataks eelnõu järgi tutvumiseks üldkoosolekule. Üldkoosoleku otsus tasustamise põhimõtete heakskiitmise kohta on nõukogule soovituslik, kui põhikirjas ei ole sätestatud teisiti. Aktsiaemitent avalikustaks seotud isiku ja aktsiaemitendi tütarettevõtja vahelised olulised tehingud.

Aktsiaemitendi tehing on eelnõu mõttes oluline, kui tehingu rahaline väärtus moodustab vähemalt 30 protsenti aktsiaemitendi viimases auditeeritud bilansis kajastatud konsolideeritud omakapitalist.

Vastavaid tehinguid ei pea eelnõu järgi avalikustama, kui tehingud on tehtud turutingimustel aktsiaemitendi igapäevase majandustegevuse raames või kui nõukogu on veendunud, et tehing vastab aktsiaemitendi ja seotud osapoolteks mitteolevate aktsionäride huvidele ning on nende seisukohast õiglane ja mõistlik.

Eelnõukohane seadus jõustub üldises korras ehk 10 päeva pärast Riigi Teatajas avaldamist, välja arvatud Euroopa Liidu õigusaktidega seotud muudatused, mis jõustuksid nende ülevõtmise tähtajal. Näiteks aktsionäride direktiivi osa jõutuks 10. juunil 2019 ja prospektimäärusest puudutavad muudatused 21. juulil 2019.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference