19.08.2015 Kolmapäev

Justiitsministeerium asub ette valmistama maksejõuetusreformi

Justiitsministeerium valmistab ette maksejõuetusreformi, mis peaks maksejõuetusmenetluse tõhusamaks muutma ja nii ettevõtjatele pankrotimenetlustes suuremat tuge pakkuma; näiteks tagama pankroritavalduste õigeaegse esitamise ja võlausaldajate nõuete suurema rahuldamise.
Urmas Reinsalu, justiitsminister
Urmas Reinsalu, justiitsminister Foto: PM

"Ausad ettevõtjad peavad saama tõhusama maksejõuetusmenetluse kaudu tuge oma õiguste kaitseks. Pahatahtlikes pankrottides sekkutakse liialt hilja ning heausksed võlausaldajad satuvad seetõttu ohvriks," ütles justiitsminister Urmas Reinsalu pressiteates.

Minister tutvustas teisipäeval Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni (EVEA) esindajatele maksejõuetusreformi plaane ning kutsub üles esitama arvamusi ja ettepanekuid, kuidas võiks muuta maksejõuetusmenetluste läbiviimist efektiivsemaks, kiiremaks ja tulemuslikumaks.

Tagasiside üldiseks eesmärgiks on saada vastus küsimusele, kas revisjoni läbiviimine on vajalik ning millistele küsimustele tuleks eelkõige keskenduda. Ministeerium ootab tagasisidet selle kohta, kas jätkata tuleks senist seaduste loogikat, koondada maksejõuetusmenetlused ühtsesse seadustikku või  ühtseks menetluseks.

Samuti oodatakse arvamusi selle kohta, kas kehtivat õigust tuleks täiendada näiteks pärandvara pankroti ja piiriülese maksejõuetuse regulatsioonidega; milliste meetmetega tuleks tõsta menetluse tõhusust, sealhulgas lühendada menetluse läbiviimisele kuluvat aega, tagada pankrotiavalduse õigeaegne esitamine ja võlausaldajate nõuete suurem rahuldamine.

Samuti on oluline välja selgitada, kas maksejõuetusmenetluse regulatsioon tagab isikute õiguste ja kohustuste piisava tasakaalustatuse; kas laiendada tuleks isikute ringi, kellelt oleks võimalik menetluskulusid sisse nõuda; kas saneerimismenetlus ning võlgade ümberkujundamise ja võlakaitse seadused vastavad praktika vajadustele ning kas oleks vajalik ühtse kontaktpunkti loomine info koondamiseks.

Revisjoni ettevalmistava etapi eesmärgiks on selgitada välja üldine revisjoni vajadus ja ulatus, kaardistada praktikas tekkinud probleemid, mis lahendamist vajavad, ja luua vajalikud alused revisjoni läbiviimiseks. Tulemusena koostatakse lähteülesanne, mille põhjal otsustatakse edasised võimalikud tegevused.

Arvamusi ja ettepanekuid oodatakse 23. septembrini.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255