26.09.2013 Neljapäev

Eesti toetab ELi maksekonto direktiivi eelnõud

Valitsus otsustas tänasel istungil toetada Euroopa Liidu (EL) maksekontoga seotud tasude võrreldavuse, maksekonto üleviimise ja põhimaksekontole juurdepääsu direktiivi eelnõud.

Eesti toetab ELi maksekonto direktiivi eelnõud
Eesti toetab ELi maksekonto direktiivi eelnõud Foto: PM

Direktiivi eelnõu peamine eesmärk on kehtestada maksekontoga seotud teenustele ühtsed reeglid aitamaks ära hoida ühtse makseteenuste turu jätkuvat killustumist, mis leiaks aga aset kui liikmesriigid rakendaksid riigisiseseid õiguslikke meetmeid oma äranägemise järgi.

Ühtsed reeglid muudavad maksekontoga seotud teenustasud ELi üleselt hästi võrreldavaks. Lihtsustub ja kiireneb maksekonto üleviimine ühest liikmesriigist teise ja tarbijale on garanteeritud vähemalt ühe maksekonto avamise võimalus (sellist kontot nimetatakse põhimaksekontoks).

Eelkõige saavad kasu tarbijad. Paraneb tarbijate piiriülene liikumine, mis tõstab teenusepakkujate vahelist konkurentsi. Konkurents omakorda survestab teenuste hindasid alanemise suunas ja lõppkokkuvõttes võidab soodsamatest teenuste hindadest tarbija. Põhimaksekonto avamise garanteerimise vajadus tuleneb sellest, et tarbijale on vaja pakkuda sotsiaalset kindlustunnet, et ta saaks igas olukorras osaleda igapäevases elukorralduses (näiteks kui ei ole pangakontot on võimalikud juhtumid, kui tööandja keeldub palga maksmisest, sest sularahas nad palka ei maksa või juhtum, kui kommunaalmakseid ei saa tasuda, sest sularaha vastu ei võeta).

Komisjoni analüüsid on näidanud, et tihtipeale pangad diskrimineerivad tarbijaid kodakondsuse, elukoha või tarbija majandusliku olukorra alusel keeldudes maksekonto avamisest (näiteks maksekontot ei avata töötule või pankrotistunud eraisikule).

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!