TRK 1140x140 ee gif
Küsimused-vastused

Rubriigis ''Küsimused-vastused'' avaldatakse Eesti parima nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, raamatupidamise, maksunduse, maksu- ja äriõiguse, tsiviilõiguse ja tööõiguse teemadel.

Kuidas tuleb vormistada ettevõtte poolt eraisikule antav laen. Vormistan sellist tehingut esimest korda, kogemusi on vähe, sellepärast tekkis palju küsimusi.

- Kas juhatuse liikme minia on seotud isik (seaduses räägitakse õdede ja vendade abikaasadest, aga laste abikaasad)?
- Milline on minimaalne intressimäär seotud ja mitteseotud isikutele laenu andmisel, kust saab seda vaadata (tulevikuks)?
- Kuidas tuleks sellist tüüpi tehingut vormistada, milliseid dokumente läheb peale lepingu veel vaja?
- Kuidas tuleb arvutada ning maksta laenuintressid?
- Milliste õigusaktidega on sellised tehingud reguleeritud?
- Mis on kõige sagedasemad vead, mis võivad kaasa tuua trahvi või maksusanktsioone?

Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Sigrid Polli:

Meie ettevõttel tekkis äripartner Venemaal. Me osutame talle teenuseid. Kas see on import või ei ole – meie ettevõte ei ole käibemaksukohustuslane. Kuidas peab välja nägema meie esitatav arve? Kas seoses sellega tuleb täita maksudeklaratsioonid?

Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Sigrid Polli:

 

Kauplus korraldab loterii, mille võitja võib osta kaupu võidetud summa, näiteks 3 euro eest. Ettevõttele maksab loteriipileti trükkimine 0,50 eurosenti. Kas võib kanda kuludesse loteriipiletite trükkimise tarnijalt saadud arve alusel? Raha antud kaupade eest ei laeku tegelikult  kassasse. Kuidas tuleb antud kaup maha kanda? Milline käive ja mis summas tekib sellisel juhul?

Vastab Crowe Horwath auditikonsultant Jekaterina Rodionova:

Viimase kahe aasta jooksul tekkisid ettevõttel suured avansiliste maksete võlad (töötajale, kes on samal ajal ka juhatuse liige, ei ole tema kulusid kinni makstud), arve "arveldused arvestuskohustuslastega" saldo on krediitsaldo. Kas sel juhul saab rääkida maksuriskidest?

Vastab Deloitte Advisory maksukonsultant Annely Hindriks:

Mis intressiga peaks omanik andma firmale laenu, et ei tekiks maksuriske?

Vastab Deloitte Advisory maksukonsultant Ivo Vanasaun:

Augustis saime Leedu tarnijalt Proforma Invoice arve kauba 100%-lisele ettemaksule. Arve oleme juba tasunud. Kaupa iseenesest tarnitakse septembris. Millised on Proforma Invoice’i raamatupidamiskanded (ainult panga kaudu või arvena)? Teine küsimus on järgmine: kas augusti KMD deklaratsioonil tuleb Proforma Invoice’i puhul kasutada pöördmaksustamist?

Vastab Deloitte Advisory ja Donoway Assurance spetsialistid:

Eesti firma «annab rendile» teisele Eesti firmale autojuhi, kes teeb rahvusvahelisi vedusid.
1. Kas antud teenus on maksustatav käibemaksuga?
2. Kas autojuhile tuleb sel juhul maksta töölähetusraha? Töötasu saab see töötaja firmalt-rendileandjalt? 


Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Annely Hindriks:

FIE-st ehitajal on kahetoaline korter, üht tuba kasutab ta tööriistade ja materjalide hoidmiseks. Kas tal on õigus kanda kuludesse 50% korteriarvest ilma makseteta? Kui ta kannab 50% kuludesse ja tahab mingi aja pärast korterit hoopis ära müüa, kas sellega seonduvad ka maksuriskid?

Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Annely Hindriks:

 

  1. Firma on registreeritud omaniku/juhatuse liikme elukoha aadressil. Osa korterist on kohandatud büroo alla.  Seoses sellega maksab korteriomanik (tema on ka firma omanik/juhatuse liige ühes isikus)  endale hüvitust vastavalt Töölepingu seaduse § 40 -  telefoni, interneti, kommunaalmaksete jms eest 35-50%. Korteriomanikku huvitab küsimus - kas nimetatud korteri müügi korral ei teki täiendavaid maksuriske?
  2. Kas tekivad täiendavad maksuriskid kinnisvara müügil juhul, kui  firma (registreeritud era-aadressil)  hakkab osutama  aadressi renditeenuseid (või postkasti renditeenuseid või kuidas seda teenust võiks veel nimetada?), st et loodavad firmad registreeritakse sellel aadressil ja loomulikult selle eest hakatakse raha võtma - postkasti, virtuaalse büroo rendi eest.
  3. Kas tekivad täiendavad maksuriskid kinnisvara müügil, kui selle kinnisvara omanik rendib välja  maja osa bürooruumideks (enda firmale) koos renditasu saamisega. Tulumaksu rendimaksetelt võetakse.

Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Annely Hindriks:

 

Meie firma töötajad olid töölähetuses Riias, kus nad tegid kulutusi majutusele, autoparkimisele ja kütuse ostmiseks. Kas teisest liikmesriigist saadud teenused tuleks deklareerida KMD real 1 ja informatiivses lahtris 6?

Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Maigi Isotamm:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes