05.07.2017 Kolmapäev

Kuidas teha aktsiate ümberhindamist? Esile tõstetud

Ettevõttel on soetatud aktsiad, mis on kajastatud bilansis pikaajalise finantsinvesteeringuna. Aktsiate soetusmaksumus bilansis on 2 eurot. Tänaseks on Eesti väärtpaberite keskregistri andmete kohaselt ühe aktsia hind 12 eurot. Need aktsiad ei ole börsil noteeritud ja reaalselt neid sellise raha eest tõenäoliselt müüa ei saa või on see väga keeruline. Kuidas peaksin tegema seisuga 31.12.2016 aktsiate ümberhindamise? Kas see on üldse vajalik?

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor.
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor.

Vastab Maire Otsus-Carpenter:

Aktsiatesse paigutatud pikaajaliste finantsinvesteeringute kajastamist käsitlevad Raamatupidamise Toimkonna juhendi 3 punktid 12 ja 13. Punkt 12 sätestab, et sellised aktsiad kajastatakse õiglases väärtuses juhul, kui nende õiglane väärtus on usaldusväärselt hinnatav. Punkti 13 kohaselt tuleb juhul, kui õiglast väärtust ei ole võimalik usaldusväärselt määrata, aktsiad kajastada soetusmaksumuses.

Küsimuses esitatud info põhjal võib järeldada, et kõnealuste aktsiate õiglast väärtust ei ole võimalik usaldusväärselt hinnata. Seega tuleks need aktsiad kajastada soetusmaksumuses, st antud juhul ümberhindlust ei tehta. Lisan veel, et aktsate  soetusmaksumuses kajastamisel tuleb alati hinnata ka seda, kas vara väärtus pole langenud. Juhul kui on põhjust arvata, et aktsia tegelik väärtus on soetusmaksumusest madalam, tuleb aktsiad alla hinnata.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!